Nebývalou vlnu protestů vyvolal svého času plot kolem nově zrevitalizovaného městského parku v Kaplici. Nesmyslné vyhazování peněz, omezování volného pohybu v oáze zeleně, zbytečnost – i takové byly argumenty těch, kteří se v různých anketách či webových diskusích vyjadřovali proti oplocení. Jen pár desítek metrů od tolik kritizovaného plotu, na Suchém vrchu, teď kdosi poškodil stromy, které tady zasázeli školáci a i ve svém volnu se o ně chodili starat.

Případ jasně ukazuje na to, že ať se to někomu líbí, nebo ne, bez plotů a bariér v dnešní společnosti zkrátka žít nemůžeme. Dokud některým jedincům bude působit nezměrné potěšení ničit to, co druhého stálo čas a úsilí, dokud někteří z nás neprojdou kolem stromu, aniž by mu utrhli větev, anebo si nesednou na lavičku, aniž by ji při té příležitosti neozdobili svým monogramem, budeme se muset smířit s tím, že nám budou druzí do cesty klást překážky v podobě plotů nebo závor.

I když účinnější než různé bariéry by možná byl singapurský recept, jakkoliv jsem odpůrcem fyzického násilí. Muži jménem Michael P. Fay tady soud několik let nazpátek za vandalismus vyměřil kromě čtyř měsíců vězení a tučné pokuty i trest v podobě šesti ran bičem. Ač mu pak soudci ve své blahosklonnosti dvě rány odpustili, troufnu si říct, že na cizí majetek se vandal po výprasku už ani nepodíval.