V září 1945 se na louce v Rozsypu v Krumlově hrál jeden 
z prvních poválečných zápasů ligy amerického fotbalu armády USA a vůbec první zápas tohoto sportu v Československu. Nastoupily proti sobě 94. pěší divize a 22. sbor Armády USA. A právě Jan Pils, tehdy desetiletý chlapec, byl 
u toho. „V mysli mi utkvěly dva momenty," vzpomíná rodilý Krumlovák, zubní technik a bývalý úspěšný fotbalista a trenér. „Jak nás američtí vojáci obdarovali sladkostmi a také to, že když stavěli tribunu, postavili na špalky džíp, sundali z něj pneumatiku 
a pak přes řemenici nasazenou na kole poháněli cirkulárku. Vidím to, jako by to bylo dneska. Byl to nesmírně zajímavý moment, v životě už jsem se s tím nesetkal."

Vzpomínkovou akci Svoboda a sport uspořádalo krumlovské Sdružení cestovního ruchu, které se ujalo 
i přípravy květnových oslav osvobození ve městě. Jedním z organizátorů, který jedná 
s představiteli americké armády a americké ambasády, je Václav Pecha, bývalý a zároveň první šéf české civilní části mise v Afghánistánu. „Lidi se dozví trochu víc 
o krumlovské historii a snad je začne víc zajímat."

„To je jedním z důvodů, proč jsme do toho šli," vysvětlil Václav Pecha. „Snažíme se co nejvěrněji napodobit tehdejší atmosféru a chceme zvýšit povědomí o tom, jak to u nás tehdy vypadalo. Našli se totiž i tací, kteří do doby, než viděli plakát, na rovinu řekli, že si mysleli, že nás osvobodili Rusové." Sám za sebe význam této akce spatřuje i v posilování transatlantických vztahů na jiné než vládní úrovni, které je v dnešní době a atmosféře ve společnosti velmi důležité.

Nápad uctít 70. výročí utkání 94. pěší divize armády USA v americkém fotbale se v hlavách organizátorů zrodil během příprav květnových oslav 70. výročí osvobození města. Tehdy se člen sdružení Marek Šimon dozvěděl, že sběratel Miroslav Seifert z Brandýsa nad Labem vlastní originální míč, se kterým se v roce 1945 v Krumlově hrálo. Na míči jsou jména týmů, hráčů, datum utkání i nápis Český Krumlov. „Získal ho přímo od potomků jednoho z účastníků zápasu. Vzácný šišatý míč se tak stal symbolem letošního vzpomínkového utkání," řekl Marek Šimon.

Kromě sobotního utkání v americkém fotbale, v němž se utká armádní celek USA s letošními obhájci titulu české ligy Prague Black Panthers, a nedělního historicky prvního fotbalového klání výběrů americké a české armády, se návštěvníci mohou těšit i na vojenský stanový tábor. „Klub vojenské historie z Pelhřimova na louce u bazénu postaví ležení na 2500 m2. Dva dny bude dělat to, co by v 45. roce dělala 94. divize americké armáda," přiblížil Václav Pecha. „Budou sami vařit dobová jídla v dobové kuchyni."

Jedním z velkých lákadel vzpomínkové akce je i nedělní průlet stíhaček Jas-39 Gripen nad hřištěm před zahájením utkání zhruba ve 13.20. „Letecký návodčí není schopen říci, jak nízko gripeny poletí, ale bude to tak nízko, jak to půjde," smál se Václav Pecha.

Historický vojenský tábor bude oficiálně otevřen v sobotu ve 13 hodin a před 14 hodinou nastoupí týmy k utkání v americkém fotbale na hřišti FK Slavoj. Nedělní sportovní odpoledne začne ve 13 hodin. „Moderovat ho bude Václav Marhoul a armádní kaplan Jaroslav Kníchal se pomodlí za padlé vojáky," doplnil Václav Pecha. „Bude to velká akce a nebýt lidí z krumlovského Sdružení cestovního ruchu, zejména Marka Šimona, podpory generála Hodgese a americké ambasády, tak ji snad dohromady nedáme."