Společně s opravovanou vedlejší lávkou u mlýna město výdaje na rekonstrukce obou mostků vyčíslilo na devět milionů korun.  Většinu, tedy 85 procent celkových uznatelných nákladů, Český Krumlov získal od Evropské unie.

Lávka se zatím ovšem otevírá do takzvaného režimu předčasného užívání. Kolaudace se dočká v listopadu letošního roku.
Turisté už po ní procházejí od včerejška. Někteří si tudy našli cestu minulý pátek, kdy přes prakticky hotový, ale zatím uzavřený mostek proudily do centra skutečně davy lidí. Firma ovšem most znovu uzavřela a prakticky po celý víkend na něm ve stanu bivakoval hlídač, který každého, kdo by tudy chtěl projít, vykázal pryč.

Lávka je strategicky nutná, vždyť jen autobusy přivezou do parkingu u Jelení zahrady během sezony kolem tří set osmdesáti tisíc turistů. Ti pak zpravidla zamíří sem. Důležitost lávky se ukázala v posledních měsících, kdy prošla zásadní rekonstrukcí – na jedné straně lidmi respektovanou, protože opravy už byly skutečně nutné, na druhé straně však i silně kritizovanou, protože stavbaři lávku uzavřeli během hlavní turistické sezony.

Jak situaci hodnotí starosta Českého Krumlova Dalibor Carda? Čekal, že opravy lávky budou tak sledované? „Věděl jsem, že to bude vůči obyvatelům náročné," řekl včera starosta.

Jak už Deník několikrát informoval, těžce toto uzavření nesli hlavně někteří podnikatelé v centru, ale obávali se jej i turističtí průvodci a v souvislosti se stavbou jezu i půjčovny lodí a vodáci. Nejkritizovanějším faktem bylo uzavření lávky v létě a nejčastějším odůvodněním byl názor, že lávka se měla opravit mimo hlavní sezónu. „Já bych s tím nesouhlasil," konstatoval včera Dalibor Carda a dodal: „Takhle jsem si jistý, že jsme odvedli kvalitní práci."

Začátek oprav se několikrát odložil. Poslední měsíční odklad měla na svědomí soutěž o dodavatele vedlejší servisní a obslužné konstrukce u lávky. Soutěž požadoval poskytovatel dotace ROP Jihozápad. Podle sdělení radnice toto nové technické řešení umožnilo zkrácení stavebních prací z původních 25 týdnů na 16 týdnů. „Termín zahájení rekonstrukce byl stanoven po zvážení rizik, která by realizaci stavby mohla provázet," sdělil včera Jiří Kubovský z kanceláře starosty.

„V případě pozdějšího zahájení hrozila obtížnější koordinace prací s probíhající rekonstrukcí jezu Jelení lávka a zahájenými pracemi na projektu Horských zahrad v podzámčí Státního hradu a zámku Český Krumlov. Pozdější zahájení stavby nebylo možné také z důvodu schváleného konečného termínu dokončení celého projektu, na který je vázáno čerpání dotace," dodal Kubovský.

Velkou úlevu přineslo znovuotevření lávky i turistickým průvodcům. „Celkově situaci velmi pomohlo, že zůstala otevřená Rybářská ulice, což jsme požadovali," sdělil za krumlovské průvodce Oto Šrámek. „Tím se docházková vzdálenost do centra protáhla pouze o pět minut," dodal průvodce.