Označení obec je již pro Přídolské minulostí. Přídolí se totiž oficiálně vrátilo ke svému historickému titulu městys, který mu byl odebrán v roce 1953.

„Oficiálně jsme městysem už od 23. dubna, přičemž slavnostní akt předání se konal minulý týden,“ řekl starosta Jiří Štěpánek. Městys může obec získat pouze na základě toho, že jím už v minulosti byla. „Což jsme museli prokázat, pak nám byl titul navrácen. Přídolí bylo městysem od roku 1336,“ uvedl Štěpánek.

Nikdo však nemůže díky novému označení čekat nějaké výhody.

„Jde jenom o titul. Řekl bych, že je to spíše otázka prestiže. Podle mého moc výhod nepřinese,“ míní místní Zbyněk Sýkora. „Na obci budou akorát měnit razítka,“ zavtipkoval.

Jeho slova potvrdil i starosta. Podle jeho slov se jedná spíše o navázání na historii. „Je to o hrdosti na místo, odkud člověk pochází. Musí si uvědomit vlastní historii, která je dost stará. Vlastně starší než Českého Krumlova. Je to čestný titul, který nepředstavuje žádné výhody ani povinnosti,“ řekl Štěpánek.

Z historie…

Nejstarší dochovaná písemnost zmiňující název Přídolí, tehdy latinsky Predol, pochází až z roku 1220. Na městys s rychtářským právem a erbem sv. Vavřince ve zlatém štítě bylo Přídolí povýšeno roku 1336. Vrchol městys zažíval začátkem patnáctého století, jenomže hned záhy městečko silně poničili husité.

O čtyři století později Přídolí bojovalo s dalším nepřítelem – požáry. Ty opět likvidovaly celý městys. V sedmnáctém století si místní lidé také protrpěli morovou nákazu.

Název Přídolí v dnešní formě je používán od roku 1848.