Jihočeši se rozloučili s Janem Komendou, muzikantem, který rozdával radost

Nejvyšší příčku si od našich čtenářů vysloužil článek o Janu Komendovi, nejstarším, do posledních chvil hrajícím legendárním heligonkáři z kapely Voraři, který v únoru přešel přes duchový most. Jan Komenda by letos v prosinci dovršil rovnou stovku svého požehnaného věku. Všichni, kdo mu přišli dát sbohem, se ani do krumlovské obřadní síně nevešli, a tak smuteční řeč i písničky a muziku Jana Komendy poslouchali venku. Více ZDE:

Rodina a Jihočeši se rozloučili s 99letým českokrumlovským legendárním heligonkářem Janem Komendou 14. února 2022 v obřadní síni v Českém Krumlově.
Jihočeši se rozloučili s Janem Komendou, muzikantem, který rozdával radost

Princ Charles před lety navštívil ještě omšelý Český Krumlov. Chtěl pomoci

Psalo se 23. prosince 1992, když na letiště v Českých Budějovicích dosedl čtyřmotorový letoun pilotovaný princem Charlesem. Dnešní král Karel III. odtud zamířil do Českého Krumlova, kde jej prováděl tamní kastelán Pavel Slavko. V reakci na smutnou událost skonu anglické královny jsme přinesli vzpomínky českokrumlovského kastelána i originální článek z roku 1992, který je plný až neuvěřitelných detailů z princovy návštěvy - včetně zmínky o náklonnosti královny Alžběty II. k dobrému pivu. Více ZDE:

Princ Charles si v roce 1992 v doprovodu kastelána krumlovského zámku Pavla Slavka prohlédl nejenom hrad a zámek, ale také historické centrum Českého Krumlova.
Princ Charles před lety navštívil ještě omšelý Český Krumlov. Chtěl pomoci

Tělo utonulého vodáka našli policejní potápěči na česlech Krumlovského mlýna

Pátrání po vodákovi, který se na začátku července utopil na jezu na Vltavě v Českém Krumlově, dospělo čtvrtý den ke svému konci. Policejním potápěčům se podařilo tělo muže středního věku objevit na česlech vodní elektrárny v Krumlovském mlýně. Více o prázdninové tragédii ZDE:

Tělo utonulého vodáka našli policejní potápěči na česlech Krumlovského mlýna.
Tělo utonulého vodáka našli policejní potápěči na česlech Krumlovského mlýna

Medvědí bratři Kuba s Matějem oslavili 22. narozeniny

Medvědí bratři a hvězdy večerníčku Méďové, které jako malé odchoval krumlovský medvědář Jan Černý a teď žijí na berounské Městské hoře, oslavili 22. narozeniny. Od četných gratulantů a hostů dostali hroznové víno, meloun a také si pochutnali každý na svém dortu. Více ZDE:

Berounští medvědí bratři oslavili 22. narozeniny. Popřát jim přijel i režisér Václav Chaloupek.
PODÍVEJTE SE: Medvědí bratři Kuba s Matějem oslavili 22. narozeniny

Jako zrcadlo. Zamrzlé Lipno láká bruslaře, tak krásný led léta nepamatují

K bezpečné dvaceticentimetrové tloušťce pro hromadné bruslení má zamrzlá hladina Lipna bylo v půlce ledna hodně daleko, měl jen něco přes pět centimetrů, i tak ale černé lesklé ploše nedokázali odolat první nadšenci do rychlých nožů a vyrazili do Černé na Windy Point. Tak krásný led se totiž na Lipně opravdu hned tak nevidí. Více ZDE:

Jako zrcadlo. Zamrzlé Lipno na Windy Pointu v Černé v Pošumaví láká bruslaře.
Jako zrcadlo. Zamrzlé Lipno láká bruslaře, tak krásný led léta nepamatují

Třeskuté mrazy: Prodejce na trzích zachraňuje karimatka, hady uklidili do lednic

Počasí v adventním čase, že bys psa nevyhnal. Ranní teploty klesly na Šumavě k minus 25 °C. Nejchladněji v kraji bylo v Pohoří na Šumavě – minus 25,8 stupně. Mrzlo ale i v nižších polohách. Například v Borkovicích meteorologové zaznamenali minus 14,9 stupně, stanice v Kocelovicích u Blatné naměřila teplotu minus 14,6 °C a v Českých Budějovicích bylo ráno minus 10,8. Přesto jsou profese, které na tyhle podmínky ohled příliš brát nemohou. Více se dozvíte ZDE:

Českokrumlovské adventní trhy na náměstí.
Třeskuté mrazy: Prodejce na trzích zachraňuje karimatka, hady uklidili do lednic

Bobr na Vltavě nad Českým Krumlovem kácí jeden strom za druhým

Téměř turistickou atrakci ze své "stavební činnosti" udělala v lednu bobří rodinka, která se usídlila na levém břehu Vltavy, pár set metrů nad Papouščí skálou u Českého Krumlova. Její výsledky se pravidelně objevují na sociálních sítích, lidé se dělí o své zážitky s tímto zavalitým hlodavcem, který je po jihoamerické kapybaře největší na světě. Na jeho dílo se můžete podívat zblízka ZDE:

Bobr na Vltavě mezi Větřním a Papouščí skálou kácí jeden strom za druhým a výrazně tak prosvětluje břehové porosty.
OBRAZEM: Bobr na Vltavě nad Českým Krumlovem kácí jeden strom za druhým

Majitelé okřídlených šípů se sjeli ve Stříteži. Předvedli rozmanité škodovky

Podeváté se setkali majitelé škodovek ve Stříteži na jihu Čech. Slet a spanilá jízda vozů Škoda aneb "Majitelé okřídlených šípů, spojte se" se konala po celou sobotu. Hlavním místem sletu se staly hřiště a plochy kolem obecního úřadu. Více ZDE:

Tradiční 9. ročník srazu škodovek se konal v sobotu ve Stříteži.
Majitelé okřídlených šípů se sjeli ve Stříteži. Předvedli rozmanité škodovky

Krumlovská osmdesátá. Rok 1986 z pohledu městských kronikářů

V jednom z dílů fotoseriálu z historie Českého Krumlova jsme se vrátili i do roku 1986 tak, jak ho zachycuje fotopříloha oficiální kroniky města, uložené ve Státním okresním archivu Český Krumlov. Podívat se můžete ZDE:

Český Krumlov v roce 1986. Asanace jižní strany náměstí.
Krumlovská osmdesátá. Rok 1986 z pohledu městských kronikářů

Buldozery se zahryzly do dalšího úseku D3 na Krumlovsku

Nových 8,5 kilometru dálnice D3 buduje Metrostav Infrastructure na Českokrumlovsku. Stavba dálnice začala v únoru. Úsek z Dolního Třebonína do Kaplice-nádraží bude stát 1,878 miliardy korun bez DPH. Naváže na mimoúrovňovou křižovatku u Prostředních Svinců. Pracovníci Metrostavu zahájili skrývku ornice ve směru Mojné, Skřidla, Zvíkov a dál ke Kaplici-nádraží. S uvedením do provozu se počítá v roce 2024. Více ZDE:

Stavba D3 v úseku Třebonínem - Kaplice-nádraží začala v únoru 2022. Na snímku budoucí dálnice u Markvartic.
Buldozery se zahryzly do dalšího úseku D3 na Krumlovsku. Stavba rychle postupuje