Online reportáž

Co je koronavirus.Zdroj: DeníkDo Spojených států amerických ve čtvrtek odlétá skupina pracovníků managementu velešínského Jihostroje. A podnik tuto plánovanou služební cestu nehodlá zrušit. „Kvůli hrozbě infekce omezujeme služební cesty i návštěvy Jihostroje na nejnutnější minimum, ale ano, naše výprava do USA odlétá,“ potvrdil včera provozní ředitel Jihostroje Hynek Walner. „Jsou to všichni zodpovědní lidé, zkušení cestovatelé a jsou samozřejmě poučeni, jak se chovat bezrizikově. Zároveň se budou řídit aktuálními pokyny organizátora akce, na niž jedou, a jenž pochopitelně preventivní opatření průběžně zavádí a informuje nás o nich. Po návratu pak pro ně budou platit opatření jako pro všechny lidi, vracející se ze zahraničí."

"Navíc USA nejsou v tuto dobu považovány za zemi s vysokým výskytem.“ podotkl Hynek Walner. „Samozřejmě celou situaci trvale sledujeme a jsme připraveni k okamžitému přijetí všech nutných operativních opatření.“

Pracovníci Jihostroje obdrželi doporučení k hygieně a prevenci vydaná Ministerstvem zdravotnictví a Světovou zdravotnickou organizací, a také způsob, jak postupovat v případě objevení se příznaků respirační choroby. "A prověřujeme, kdo se v posledních týdnech pohyboval v rizikových oblastech, například na lyžích v Itálii," dodal Hynek Walner.

„Koronavir významně ovlivnil celou naší branži,“ říká Jiří Stříbrný, jednatel společnosti Oknotherm Kaplice. „Jednou za dva roky se v německém Norimberku koná největší evropská výstava s okenní a dveřní tématikou Fenster bau – Frontale. Letošní termín byl 18. až 23. března 2020. V pátek 27. února přišlo oficiální vyjádření od Nürnberg Messe, že letošní výstava se prozatím kvůli riziku šíření koronaviru ruší. Snahou bude v rámci vývoje situace najít termín nový třeba před koncem roku. Tuto výstavu navštěvuje neskutečně mnoho lidí z celého světa. Návštěvníků z Asie každoročně významně přibývá. Není tedy divu. Sami jsme v Oknothermu minulý týden vyhodnotili, že se letos nezúčastníme. Následně byla, jak už jsem uvedl, akce zcela zrušena. Neumím si představit výši finančních ztrát vystavovatelů, hotelů a dalších navázaných subjektů…“

Šíření koronaviru ale zatím neovlivňuje zájem zákazníků o výrobky Okonothermu. "Stavební sezóna s jarem začíná, byť mírná zima v podstatě umožňovala stavět průběžně," říká Jiří Stříbrný. "Nezaznamenáváme tedy žádné propady v poptávkách. Možná kdyby se v médiích objevila zpráva, že nová okna brání v průniku viru do domů, tak by poptávka vzrostla…," zavtipkoval s úsměvem na konto vykoupených mouk či roušek.

"V rámci firmy jsme žádná protiopatření nezaváděli. Ani jsme oficiálně nic neřešili," konstatoval. "Jsme všichni občané našeho státu a informací ze všech stran přichází víc než dost. Každý rozumný člověk snad tedy vnímá, co je potřeba jako prevenci dělat. Kašlat do kapesníků a mýt si ruce naše zaměstnance skutečně neučíme. Věřím, že tato hrozba brzy pomine a svět se vrátí do normálu."

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník