Nejvíc lidí bez práce je v Polné na Šumavě (14,8 %), následuje Rožmberk nad Vltavou (10,3 %) a Pohorská Ves (9,9 %), nulovou nezaměstnanost hlásí Chlumec, dobře jsou na tom také v Zubčicích (1,4 %) či v Rožmitále na Šumavě (1,7 %).

Lidem z Ukrajiny úřad pomáhá s výukou češtiny
„Do jazykových rekvalifikací jsme v našem okrese zapojili větší množství zájemců o práci z Ukrajiny,“ přiblížila ředitelka krumlovské pobočky ÚP Jitka Sládková. „Je o ně opravdu velký zájem.“ Jazyková bariéra je totiž jednou z nejčastějších překážek pro výkon povolání, především u kvalifikovaných profesí, proto ÚP pomáhá i s financováním kurzů češtiny.

Zajímavá čísla vyplynou při srovnání s dobou před dvaceti lety. V roce 2003 bylo na Krumlovsku v průměru pouze kolem 350 volných míst každý měsíc, dnes jich jsou přes čtyři tisíce. Na jedno pracovní místo tehdy připadalo téměř deset zájemců, teď to není ani jeden (0,5), zatímco podíl nezaměstnaných se blížil deseti procentům, dnes to je procent pět.

Nezaměstnanost v okrese Český Krumlov (PNO 5 %):
4214 volných míst 
2095 lidí hledá práci 
Na 2 volná místa je 1 uchazeč

Loni touhle dobou bylo v okrese 4,8 % lidí bez práce. Meziměsíčně, tedy oproti prosinci 2022, stoupl podíl nezaměstnaných osob o 11,2 %. Lednový nárůst nicméně není nic neobvyklého, do evidence ÚP se hlásí ve větší míře ti, jimž na konci roku skončily termínované pracovní smlouvy a dohody.

Podíl nezaměstnaných osob v okresech.Podíl nezaměstnaných osob v okresech.Zdroj: Úřad práce ČR

Nejvíce volných míst ÚP registruje jako tradičně v Kaplici (1 030) a dále v Českém Krumlově (993) a Vyšším Brodě (461). Ze strany zaměstnavatelů přetrvává zájem o zaměstnance hlavně v technických a dělnických profesích, dlouhodobá poptávka je i po kvalifikovaných řemeslnících. S rozjezdem lyžařské sezóny byl zájem také o zaměstnance v lyžařských střediscích a cestovním ruchu (např. o kuchaře, číšníky, pomocníky do kuchyně, recepční nebo třeba lyžařské instruktory).