Podvodných podomních prodejců či falešných odečítačů vodoměrů a jiných podobných podvodníků poslední dobou přibývá.

Průkaz pracovníka

Průkaz VAK JČ obsahuje:
- firemní logo
- razítko s podpisem
- číslo průkazu
- jméno a fotografii odečítače
- číslo pracovníkova občanského půkazu


Například společnost Vodovody a kanalizace Jižní Čechy (VAK JČ) v posledních týdnech zaznamenala tři takové případy.

„Tito lidé okradli seniory pod záminkou odečtů vodoměrů nebo vrácení přeplatků při vyúčtování vody. Celkem je připravili o stovky tisíc korun,“ sdělila mluvčí VAK JČ Renáta Kollarczyková.

„Většinou si tito podvodníci vyberou starší lidi, zabaví je odpouštěním vody nebo výměnou větší bankovky za menší a přitom vysledují místo, kde jsou v bytě uloženy peníze. Využijí chvilky nepozornosti , a hotovost seberou.“

Desítky tisíc pryč

Podobným způsobem ukradla jedna žena ke konci října několik desítek tisíc korun seniorovi v Kaplici. Vloudila se mu do bytu pod záminkou vrácení přeplatku za vodu a pak mu v nestřežené chvíli vzala v kuchyni tašku, v níž měl peníze, starožitné mince a také dokumenty.

„Máme zase čerstvé případy. Právě nás požádali o spolupráci kolegové ze západních Čech, kde takhle někdo sbalil sto tisíc korun a ujel. Byla to přebarvená blondýna romského původu,“ konstatoval včera vedoucé Obvodního oddělení Policie ČR v Kaplici Vladimír Boledovič.

Ačkoliv jsou občané na podobné případy upozorňováni stále dokola, znovu a znovu sedají na lep.

„Tito falešní prodejci a odečítači totiž vypadají velice důvěryhodně. A starší lidé se jim za jejich vstřícnost a ochotu chtějí odvděčit a ze slušnosti je pozvou dál. Navíc jsou lidé hrozně důvěřiví,“ říká Vladimír Boledovič.

Rodilý podvodníci vědí, jak na to. Na autech si mění registrační značky. Často to bývá značka slovenská, ale třeba i Prachaticka, přitom vykutálený majitel auta může bydlet tady, v českokrumlovském regionu.

„Nabízejí třeba hodinky, nebo na venkově motorové pily a nářadí, které se pak ukáže být brakem. Nefungují nebo jsou to pily slabé,“ uvedl příklady vedoucí kaplických policistů.

„Zaměstnanci společnosti VAK JČ i 1. JVS jsou povinni majitelům domácností předložit firemní a případně i občanský průkaz. Proto je u odečítačů požadujte,“ radí Renáta Kollarczyková.

Odečítači doplatky nenosí

Lidé by si měli toho, kdo u nich zazvoní a tvrdí, že jde odečíst vodoměr nebo vrátit přeplatky za vodu, prověřit.

„Pracovníci společností VAK JČ ani 1. JVS u sebe nikdy nenosí finanční hotovost, čili nevyplácejí žádné přeplatky. Už podle toho je možné odhalit podvodníky,“ radí mluvčí VAK JČ Renáta Kollarczyková.

„V případě, že odečítači nebo technikovi není umožněn přístup k vodoměru, zanechá na místě lístek s termínem další možné návštěvy.“

Zákazník si může ověřit totožnost na telefonech VAK JČ 844 844 870, 1. JVS 800 120 112.