Největší nával byl po jedenácté hodině, v době oběda. „Ve tři jsme měli vyprodáno, máme kolem šedesáti tisíc,“ neskrývala nadšení Ingrid Jílková, výkonná ředitelka sociálních služeb ICOS. Zároveň přiblížila, na co všechno peníze jdou. „Dobrovolnické centrum se dá dlouhodobě těžko ufinancovat. Nejsou na to žádné dotační programy a pomoc dárců je pro nás zásadní. Peníze tak jdou zejména na provoz: platíme koordinátory, pojištění, vzdělávání, supervize dobrovolníků, materiál, nájemné… Máme řadu dobrovolníků, kteří sice pracují zadarmo, ale dobrovolnictví zadarmo není. To je trochu zkreslená představa. Někdo se o dobrovolníky musí postarat, někdo je musí pojistit atd.“
Krumlovské Dobrovolnické centrum zajišťuje celou řadu programů, jako jsou návštěvy dobrovolníků v domovech pro seniory, informační centrum pro seniory, trávení času s dětmi s různými potížemi, pomoc lidem s postižením, doučování nebo dobrovolnictví v nemocnici.
Zapojily se podniky z Krumlova i okolí
Polévky na své náklady uvařily restaurace z Krumlova a okolí, ale nejen ony. „Zapojilo se Egon Café, Hospoda 99, Drunken Coffee, Molo Restaurant z Lipna, restaurace U Matěje z Černice nebo Konibar Kájov, ale také naši zaměstnanci a dobrovolníci,“ vyjmenovala Květa Škrabalová z ICOSu. „Letos máme i výborné pečivo od Anety Dufkové z Krumlovského kvásku, punč nám věnovala Punčárna Krumlov.“ Na výběr byla například asijská s kokosovým mlékem, která zmizela jako první, za hvězdu byla též indická z červené čočky. Ale i česká klasika lákala: kulajda, dršťková z hlívy, zelnice, dva druhy česnečky, hovězí vývar, gulášová…
Polévku si nechali dovézt i na městský úřad, do nemocnice nebo na základní školu v Kaplické. „Ti si objednávali týden dopředu a platili většinou převodem. A rozvážel je Ondra Hájek z Egon Café,“ doplnila Květa Škrabalová.
Na 3. ročníku akce Polévka, která pomáhá se, společně s rozvozy a virtuální polévkou, do 21. února vybralo 59 050 Kč. Do konce února je možné ICOS podpořit ještě nákupem virtuální polévky, a to ZDE.