„Je to velmi důležité,“ říká mluvčí českokrumlovské policie Lenka Pokorná. „Protože chodci a cyklisté, neoznačení reflexními prvky, jsou pro řidiče vozidel na neosvětlené komunikaci neviditelní. Tím pádem hrozí dopravní nehoda, která mívá často tragické následky.“ Nejzranitelnější jsou především děti a senioři. Děti jsou méně soustředěné, nedokážou většinou správně odhadnout vzdálenost a předvídat. Senioři zpravidla nebývají již tak pohybliví, mívají zhoršený zrak i sluch a reakce na blížící se nebezpečí jsou u nich mnohdy pomalejší. Už d roku 2016 platí povinnost pro chodce mít na sobě reflexní prvky mimo obec za snížené viditelnosti při pohybu po krajnici či okraji vozovky.

Policisté nyní tedy kontrolovali, jestli chodci i cyklisté tyto reflexní prvky používají. Současně jim reflexní prvky rozdávali. „Zkontrolovali více než 30 chodců,“ sdělila Lenka Pokorná. „Jednomu z nich, protože reflexní prvky neměl, a tím ohrožoval bezpečnost silničního provozu, udělili blokovou pokutu.“

Používáním reflexních prvků se zvyšuje světelný kontrast vůči pozadí a prodlužuje vzdálenost, na kterou jsou vidět. Z barev jsou nejlépe rozpoznatelné bílá (na 55 metrů) a žlutá (na 37 metrů). Naopak modré oblečení je vidět pouze na 18 metrů, oproti tomu reflexní prvky až na 200 metrů. Při rychlosti 75 km/h potřebuje řidič asi 30 metrů na to, aby zareagoval. „Reflexní předměty je nejlépe umístit ke konci rukávů, blízko ke kolenům a do úrovně pasu,“ radí Lenka Pokorná.