Překvapení čekalo v sobotu lyžaře, kteří se vydali na sjezdovku na Kozí pláni. Poprvé v historii na sjezdovce rozbila své kontrolní stanoviště hlídka českokrumlovských dopravních policitů, kteří prověřovali lyžaře ze znalostí, jaká pravidla mají dodržovat při jízdě na svahu.

Ovšem zkoušeli jenom malé lyžaře v rámci sobotní akce Den bezpečnosti, kterou pro děti připravili provozovatelé sjezdovky. „Ptáme se dětí nejenom na zásady chování při lyžování, ale také v létě při jízdě na kole. Jejich znalosti jsou docela dobré, jenom těm malým dělá problémy to vyjádřit,“ říkali praporčíci Tomáš Ptáček a Stanislav Marchal.

Děti na soutěžní trase, na které pro ně majitel Václav Mazák vybudoval i malý sněhový tunel, čekala i jiná stanoviště s úkoly. „Jsou například zaměřené na sportovní dovednosti, jako dřepy na lyžích, vlastivědné otázky a podobně,“ doplnil Václav Mazák, který návštěvníkům připomenul také historii areálu.

„Asi tak v roce 1975 se parta našich otců, hasičů, dohodla, že by bylo dobré v Pláni udělat malou sjezdovku. Rozhodli se pro svah na Kozách a vybudovali malý kotvičkový vlek. V roce 1980 vlek prodloužili. Ale asi po třech letech ježdění se kvůli nedostatku sněhu vlek na delší dobu zastavil, a pak už nebyla síla ho znovu rozhýbat. V 96. roce se začalo mluvit o tom, že by se měl vlek dát do šrotu. Ale to se mi nelíbilo, protože jsem kopec dobře znal a jako lyžař na Kozách vyrůstal, tak jsem ho koupil,“ líčil Václav Mazák, který areál postupnou modernizací dovedl do jeho dnešní podoby a nyní nahradil starou rolbu novou, v níž děti také povozil.

Navzdory víkendové oblevě má Kozí pláň díky umělému zasněžování pořád sněhu dost. „Letošní sezona je po předchozích dvou výborná, ale přesto má jeden nedostatek. Náš areál má nyní kapacitu 1850 lidí za hodinu, ale návštěvnosti ji pokrývá ani ne z poloviny. Proto bych si přál, aby náš areál navštěvovalo víc rodin s dětmi, protože to je skupina, na kterou je areál zaměřen,“ řekl Václav Mazák, který tvrdí, že i při současných teplotách se kvalitní sníh na pláni bez problémů udrží ještě dva týdny.

„To jsme si zařádili, to jsme si zařádili!“ vykřikovali šestiletá Lenička a tříletý Míša Borovkovi z Kaplice, kteří areál v Pláni objevili se svými rodiči letos. „Jsme tu spokojeni, je tu za málo peněz hodně zábavy,“ pochvalovala si maminka Lenka.