Pár vteřin nepozornosti stačí pohotovým kapsářům, aby se zmocnili v nákupním centru či jinde, kde se vyskytuje více lidí, jejich peněženky či jiných cenností. O tom by mohli českokrumlovští policisté, kteří v pátek chodili mezi zákazníky a regály prodejny v obchodní zóně, dlouho vyprávět. Do českokrumlovského domu Tesco se vydali v rámci celorepublikové akce Obezřetnost se vyplatí.

Ačkoliv si to málokdo připustí, v nebezpečí je každý. Stačí se naklonit k jogurtům – a kabelka položená na vozíku je prázdná. U pokladny pak zbývají jen oči pro pláč. Policisté upozorňují, že podobné případy nejsou nic neobvyklého. Takové krádeže jsou bohužel dost časté. Lidé pak nevědí, kde ke krádeži mohlo dojít, a tím pádem ani, kdy. „Je pak těžké zjistit viníka,“ řekla mluvčí českokrumlovské policie Michaela Pavlíčková.

V pátek proto policisté mezi regály se zbožím poučovali a kárali lidi, u kterých by mohli zloději bodovat.

Většina nakupujících si své peníze pečlivě střežila. „Paní, co máte v té kabelce? Nyní jsem vás mohla klidně okrást, aniž byste si toho všimla,“ upozornila Pavlíčková jednu z žen. „Nemám tam nic. Všechny cenné věci mám v malé kabelce, kterou nepustím z ruky,“ odpověděla zákaznice.

Největší problém představují totiž právě kabelky. „Ale netýká se to jen obchodních center. Ke krádeži může dojít kdekoliv. Zvýšené nebezpečí hrozí například při českokrumlovských slavnostech. Někdo do vás vrazí a peněženku vytáhne naprosto nepozorovaně,“ přiblížila policejní mluvčí.

Nákupní centra ale nemají zkušenosti pouze se zloději. I v dnešní době je hodně poctivých lidí, kteří odevzdají například nalezenou peněženku. „Třeba ve čtvrtek nám sem lidé dali peněženku, kterou našli venku v košíku,“ uvedl vedoucí ochranné služby v českokrumlovském Tescu Karel Šatoplet. Podle jeho slov jsou největším problémem, se kterým si neumějí poradit, kreditní karty. „Máme jich tu štos. Voláme do bank, že tu jejich klienti karty ztratili. Oni ale odmítají spolupracovat, protože se prý jedná o bankovní tajemství. Přitom já jim volám jenom proto, abych jim nadiktoval číslo kreditní karty, díky kterému se pak se svým klientem mohou spojit. Je to ale problém,“ posteskl si Šatoplet.

Nebo se stane, že někdo odevzdá třeba nalezený fotoaparát. „Když se o něj nikdo nepřihlásí, odnášíme ho na úřad. Naštěstí se ale lidé dost často vracejí, že u nás něco nechali,“ řekl Šatoplet.

Problémem jsou i krádeže v zaparkovaných vozidlech. Kabelka, bunda, taška na notebook… To vše a mnohem více může člověk zahlédnout takřka kdykoliv v autech u nákupních center. Ačkoliv jsou vykradená auta takřka na denním pořádku, lidé se nepoučí.

„V té bundě ale nic není,“ bránila se v pátek jedna z oslovených řidiček. Že v ní nic není, ale zvědavý zloděj nemůže vědět. Není divu, že ho bunda láká. „Lidé si neuvědomují, že i rozbité okénko stojí nemalé peníze,“ uvedla českokrumlovská policejní mluvčí Michaela Pavlíčková.

Pozor by si měli dát majitelé aut také na autorádio či navigaci. „Člověk musí být opatrný prakticky kdekoliv. Nejde pouze o obchodní domy, nebezpečí samozřejmě hrozí i na sídlištích. Vlastně kdekoliv. Zlodějům stačí chvíle,“ varuje mluvčí.