Připomeňme, že vítězná ČSSD jednala se všemi stranami, ale co se koalice týče pak hlavně s ANO 2011, ODS a KDU-ČSL. Jak už Deník informoval (Čk Deník 21. října) KDU-ČSL účast v takovémto seskupení odmítla.

Podle lídra KDU-ČSL Josef Hermann voliči dali svými hlasy jasně najevo, že si přejí pokračování dosavadní koalice ČSSD, Nezávislých a Zelených, SN – Město pro všechny, TOP 09 a KDU-ČSL.

Sociální demokraté jsou ale jiného názoru. Jak situaci komentoval předseda Okresního výkonného výboru Jindřich Florián, čtyři politické strany, které do nové koalice nyní navrhují jsou dostatečnou zárukou jednak barevnosti názorů a jednak respektování vůle voličů. „ČSSD, ANO 2011, ODS a KDU-ČSL je dostatečně širokým spektrem a jakékoliv jiné složení by bylo jednoznačně popřením výsledků voleb. Pak můžeme postavit jednotnou kandidátku Národní fronty a to zvolit stoprocentní účastí," dodal Jindřich Florián s tím, že ještě osloví Josefa Hermana a bude se snažit vyvolat další jednání s KDU-ČSL.

Mezi tím se ale začala situace přiostřovat. Místní sdružení ODS v Českém Krumlově zveřejnilo na Facebooku ústy svého předsedy Zbyňka Tomana ostrý protest. „V minulých dnech nedošlo k dohodě o uzavření koalice pod vedením ČSSD za účasti KDU, ANO a ODS. KDU se rozhodlo nerespektovat výsledek voleb a tím pádem přání občanů a trvá na sestavení staronové koalice, kde mimo ČSSD a KDU, skončily ostatní uskupení na chvostu volebního výsledku v Českém Krumlově. Tím dává KDU jasně najevo, že nestojí o žádné výrazné změny v chodu města a že jí vyhovuje setrvalý stav věcí a osob ve vedení města," píše se na facebookovém profilu krumlovské ODS s tím, že ostatní strany (ČSSD, ANO a ODS) mají na věc jiný názor a budou společně hledat další možnosti sestavení společné koalice.

Toto vyjádření ODS odmítl včera Josef Hermann jakkoliv komentovat.

A jaké by byly další možnosti? Pokud by Lidovci i nadále odmítli účast v nové koalici a pokud by ve stejném šiku zůstaly i ostatní strany, tedy Nezávislí a Zelení, SN – Město pro všechny a TOP 09, pak by musela nová koalice ČSSD, ANO 2011 a ODS přibrat KSČM, kteří dosáhli v Krumlově procentuálně druhého nejlepšího volebního výsledku. Jejich účast by byla buď oficiální součástí koalice nebo tichou podporou menšinové koalice.