Pětici zkušených politiků vede stávající poslanec Jan Bartošek z Dačic, doplňují ho Šimon Heller, zastupitel města České Budějovice a gymnaziální učitel v Třeboni, starosta Radomyšle Luboš Peterka, radní ve Veselí nad Lužnicí a projektant Jaroslav Hejl a kandidátku uzavírá František Talíř, 1. náměstek hejtmana Jihočeského kraje ze Zubčic na Českokrumlovsku.

„Do voleb vysíláme silnou sestavu zodpovědných politiků, ale především schopných a pracovitých lidí, kteří již pro jižní Čechy udělali poctivý kus práce,“ říká k volbě místopředseda KDU-ČSL a lidovecký lídr na jihu Čech Jan Bartošek. „Na koaliční bázi už spravujeme Jihočeský kraji a ukazuje se, že se umíme postarat o kraj i o jeho občany. Spolupráce našich stran tady prostě funguje a má výsledky. Věřím tomu, že to voliči ocení a že v parlamentních volbách budeme na jihu Čech atakovat 30 % hlasů a že zde zvítězíme,“ sdělil Jan Bartošek.

Koalice SPOLU na celostátní úrovni aktuálně jedná o sestavě společných kandidátek a zároveň připravuje hlavní programové priority a finální koaliční smlouvu. Ty by měly být zveřejněny během následujících týdnů. V posledních parlamentních volbách získala KDU-ČSL na jihu Čech 5,4 % a jeden poslanecký mandát, v loňských krajských volbách získala koalice Společně pro jižní Čechy KDU-ČSL & TOP 09 10,45%.

Další koaliční stranou je ODS, která zatím lídra nevybrala. Podle celostátních dohod by ale v čele této kandidátky na jihu Čech měl stanout právě člen ODS. Ani TOP 09 zatím o jménech na kandidátku nerozhodla.

Další koalicí by v podzimních volbách mělo být spojenectví České pirátské strany a hnutí Starostové a nezávislí (STAN).

V primárních volbách Pirátů v Jihočeském kraji už se lídrem kandidátní listiny pro nadcházející volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR stal Lukáš Kolářík. Současný poslanec, který se kromě jiného snaží narovnat systém exekucí, byl lídrem za Jihočeský kraj i v předchozích volbách v roce 2017.

„Jihočeši mě už podruhé postavili do čela kandidátky, která bude v roce 2021 bojovat o sněmovnu. Pozici lídra vnímám jako velkou zodpovědnost nejen vůči krajskému sdružení, ale zejména vůči voličům,“ uvedl Lukáš Kolářík s tím, že děkuje za podporu téměř 90 % při volbě v primárkách.

Hnutí STAN by mělo lídra za sebe vybírat v únoru.