Šetřit, šetřit a zase šetřit, to jsou slova, která slýcháme všichni denně z různých stran. Už nyní, měsíc před volbami, je jasné, že toto slovo se nevyhne ani rozpočtu Českého Krumlova.

Glosu autora článku Zdeňka Zajíčka Koho volit? si můžete přečíst ZDE!

„Bez pokračování úsporných opatření nebude možné sestavit dostatečně kvalitní rozpočet kapitálových výdajů,“ uvádí vedoucí odboru financí Českého Krumlova Jiří Pavlíček. Jak tomu rozumět?

Představte si, že máte jasno o tom, jaká výplata vám během roku přijde. Když ji sečtete a spočítáte peníze, které budete muset zároveň i vydat, tak v lepším případě zbude něco, co možná ušetříte. Ale je třeba počítat také s nějakou rezervou, s tím, že dosluhuje koupelna a že auto čeká technická a tak dál.

Podobně je na tom i město. To musí počítat s tím, že například na dokončení už zahájených dotovaných akcí bude v dohledné době potřebovat mít v kase zhruba deset milionů korun. Částku kolem deseti milionů bude muset povinně, jak nařizuje zákon, investovat do vodovodní a kanalizační sítě.

Další položky by měly teoreticky přijít na zateplení školy a školky Za Nádražím, což bude 25 milionů, na zateplení městského úřadu 20, na autobusové nádraží 31 a na vlastní podíly k podaným žádostem o dotace 10 až 30 milionů korun a podobně.

Jen výdaje na opravy komunikací by se měly pohybovat kolem pěti milionů korun a na opravy veřejného osvětlení zhruba 2,3 milionu. A přitom to je rozsah, který pouze zajistí, aby nedocházelo ke zhoršování současného technického stavu majetku města.

Která z těchto investic bude mít smůlu a neprojde? Která má smysl a která ne? Podle Jiřího Pavlíčka z rozpočtového výhledu vyplývá, že na stavební investice bude mít Český Krumlov maximálně 25 až 30 milionů korun, pokud by nezískal žádné dotace. A tak bude nové zastupitele čekat těžké rozhodování.

Ačkoliv uvedené výdaje nejsou zdaleka všechny, které stojí před městem, jsou obrovské. I tak by měl rozpočet pro rok 2011 dosáhnout úspor 36,9 milionu korun. Současní zastupitelé schválili takzvaný rozpočtový výhled, který s touto částkou počítá a který zavazuje zastupitelstvo nové, vzešlé z nadcházejících voleb, aby rozpočet podle tohoto plánu odsouhlasilo.

To vytváří poměrně značné napětí, protože podle některých názorů takovou sumu v rozpočtu najít není možné. „Já jsem sestavoval rozpočet osmkrát a vím, že je to nereálné. Hranice se pohybuje kolem patnácti až šestnácti milionů, ale 36? To ne,“ říká současný starosta Luboš Jedlička.

Ten je na kandidátce ODS až na sedmnáctém místě. Jako jednička byl nominován Petr Kubal, který má na rozdíl od Jedličky opačný názor. „Úspory se dají najít v běžných výdajích,“ říká.

Pro rok 2010 měl rozpočet 348 výdajových kolonek, v roce 2011 jich je naplánováno jen 330, to dá celkem 18 milionů. Ty se přičtou k oněm sedmnácti, které se dají prý údajně uspořit snadno a výsledná suma je takřka pohromadě.

V jakých položkách se takto ušetří? „Například v neinvestičních výdajích města jsou to položky nákladů na pohonné hmoty, konzultační právnické služby, nebo úroky z úvěrů,“ uvádí některé příklady Petr Kubal.

Za minulé roky se také vydalo zbytečně moc peněz za architektonické studie a pojednání například Chvalšinské a přilehlých sportovišť, autobusového nádraží nebo Vyšného, to jsou dohromady statisícové částky za něco, co nakonec nikdy město nezrealizovalo. „Dala se příliš volná ruka architektům a výsledné studie často nemůžeme nakonec použít,“ dodává Kubal.

Podle něj bude také důležité projít si a zhodnotit skutečný stav majetku, který město má, a rozhodnout, zdali jej bude či nebude potřebovat a podle toho jej i případně prodat. „Existují například pozemky, o kterých já jako občan vůbec netuším, že městu patří a nenesou mu žádný užitek,“ říká.

Deník v této souvislosti oslovil i některé další politiky, kde oni vidí hlavní problémy v této oblasti.

Pro radního Jana Vondrouše je zásadním problémem příjem dotací z Regionálního operačního programu. „Nejdůležitější bude, aby nám byly proplaceny peníze za oba mosty, Lazebnický i u kina, a za autobusové zastávky. Pokud peníze nepřijdou, nebo přijdou pozdě, bude problém,“ říká Vondrouš.

Proplácení uvedených dotací je totiž stále pozastaveno kvůli šetřením v Regionální radě. Město tak takřka dvacet milionů na uvedené stavby dávalo ze svého a logicky mu v tuto chvíli chybí.

Miroslav Černý, lídr Zemanovců je toho názoru, že z krátkodobého hlediska jsou nutné radikální změny na straně nákladů například v oblasti příspěvků a grantů poskytovaných městem. „Důležitější je ale dlouhodobější řešení problémů, které podle našeho názoru vychází z nutnosti změny ve směřování města,“ říká Černý.

To by se podle něj nemělo soustředit pouze na podporu turistického ruchu v souvislosti s historickou stránkou města, ale podporou vytváření nových pracovních míst a lákáním nových firem a obyvatel do města vytvořit podmínky pro zvýšení příjmů do rozpočtu.

Dosavadní místostarostka Jitka Zikmundová vidí několik možností: „Skutečně šetřit na provozních výdajích, dále zhodnotit majetek z hlediska jeho potřebnosti či nepotřebnosti a výnosnosti,“ dodává s tím, že co nebude město nutně potřebovat, toho by se mohlo zbavit. Třetí cestou je hledání možností, jak zvýšit příjmy městské kasy, zvýšit důslednost při vymáhání dluhů a podobně.

„Následující rok bude ve znamení úsporných opatření, proto jsme připraveni provést důslednou analýzu ke každé položce budoucích rozpočtů a posoudit navrhované investice z hlediska účelnosti a adekvátní formy financování,“ říká k věci David Šindelář za TOP 09.

Lídr kandidátky ČSSD Dalibor Carda je zase toho mínění, že kromě větší snahy získat peníze z evropských a krajských grantů je nutné usilovat i o změnu rozpočtového určení daní v parlamentu. „Mimo jiné bych také chtěl prosazovat zadávání některých prací spíše městským úředníkům, než externím firmám,“ dodal Carda.

Ptejte se svých politiků

Blíží se podzimní volby do místních samospráv všech obcí a měst. O tom, jak budou kvalitní a moudré, budeme rozhodovat my, všichni obyvatelé regionu. Proto využijte jedinečné příležitosti, kterou vám Českokrumlovský deník nabízí!

Pokud vám není budoucnost vašeho bydliště lhostejná, ptejte se politiků na to, co vás zajímá! Pošlete otázky nám a my se zeptáme za vás! A to na email: redakce.ceskokrumlovsky@denik.cz nebo Zámek 57, Český Krumlov.