Mezi obce, které takto vznikly 1. ledna roku 2016, náleží také Polná na Šumavě. Úbytek peněz jejího starostu pochopitelně netěší, ale staví se k tomu čelem.

„Peníze nám budou, tak jako většině jiných obcí, chybět vždycky,“ říká starosta Jaroslav Pavlíček. „Protože venkov je zanedbaný a naše obec obzvláště. Teď je to spíš o tom, že na nás spadla stejná administrativní zátěž jako na jiné obce. Nicméně žijeme, fungujeme, vyvážíme odpad…“ Během uplynulých dvou let v Polné vznikl obecní úřad.

Obec se věnovala opravám dětského hřiště, střech, začlenění vodovodního řadu a také se snažila zprovoznit obchod. „Obchod tu bude otevřen zhruba od května,“ má dobrou zprávu starosta. „Paní, která se toho ujala, přibere i Poštu partner, provoz bude podporovat obec.“
Polná na Šumavě má 195 obyvatel a náleží k ní osady Květušín, Otice a Olšina. Vlastní i lesní pozemky. Díky bonusovému příspěvku v rámci rozpočtového určení daní měla v rozpočtu zhruba čtyři miliony korun, od nynějška se musí spokojit s polovičkou.