Například místní obyvatelé usilují o to, aby v Polné ještě do konce roku začaly fungovat obchod a hospoda.

S nápadem otevřít v jedné 
z obcí na území vojenského újezdu hospodu přišel senátor Tomáš Jirsa. „Mou snahou je, aby přechod takzvaně do civilu byl pro obyvatele obcí co nejjednodušší, aby tento krok přijali přátelsky. A hospoda je ideálním místem, kde se lidé mohou společně domluvit na všem důležitém, co s rozjezdem nové obce souvisí," vysvětlil Tomáš Jirsa, jenž společně s jihočeským poslancem Janem Zahradníkem bude provoz restaurace každý měsíc finančně podporovat.

Vyhovující budovu pro novou hospodu nabídla armáda, nádobí a pípu dodá pivovar. Co však místním zatím schází, je nábytek. „Uvítali bychom, kdyby některý provozovatel nebo třeba nějaká obec mohli darovat už nepotřebné vybavení restaurace, především stoly a židle. Nově vznikající obci by to velmi pomohlo," vyzývá Tomáš Jirsa.

„Vznik hospody je na novém zastupitelstvu," říká Vladimír Kazatel, předseda komise pro optimalizaci vojenských újezdů z Ministerstva obrany. „Může být třeba v objektu, kde v minulosti byly knihovna a prodejna. Tento objekt převádíme bezúplatně na obec."

Stejně uvažují i místní. 
„V této budově dřív býval v polovině obchod a ve druhé polovině hospoda," konstatovala včera Eva Štíchová z tamního přípravného výboru. „Budova je ale až do konce roku majetkem armády. V polovině budovy ještě sídlí a postupně ji vyklízí."

„Obchod i hospoda by se daly zprovoznit do konce roku s tím, že nájem by šel armádě," říká Eva Štíchová. „Zájemce o ně máme. Je to ve fázi vyjednávání, protože je to pochopitelně o tom, jak to bude s nájemném a náklady za energie," naznačila současnou situaci. „Budova je částečně vyklizená, armáda proto musí hledat jiné prostory, je to z jejich strany velký ústupek. Armáda se nám opravdu snaží vycházet vstříc, žádný problém ve vzájemné komunikaci nemáme," oceňuje Eva Štíchová.

Více čtěte ve středečním vydání Českokrumlovského deníku.