Ze dvou kandidujících skupin zvítězilo suverénně Sdružení nezávislých kandidátů – Polná – Květušín a patří mu šest ze sedmi zastupitelských míst.

Největší počet hlasů, 91 ze 108, získal lídr vítězného sdružení Dušan Hanzlík.

„Původně jsem neměl 
v úmyslu zapojit se do místní samosprávy, ale když jsem viděl, jak se situace vyvíjí a jak je přípravný výbor rozhádaný, vytvořili jsme skupinu protikandidátů," říká vítěz voleb. „Tu obavu pak potvrdily třeba i předvolební letáky našich protikandidátů, kteří na nich dost nekorektně odrazovali voliče od volby našeho sdružení. Každopádně jsem rád za naše vítězství a plně si uvědomuji i odpovědnost, která z toho plyne," konstatuje Dušan Hanzlík.

V zastupitelstvu má místo i lídr méně úspěšné skupiny kandidátů, v obci též poměrně oblíbený Milan Kotlár, jehož reakci se Deníku včera nepodařilo získat. Zastoupil ho tedy jiný člen přípravného výboru Oldřich Fröhlich.

„Neúspěch spatřuji zejména v tom, že už samotná práce v přípravném výboru s sebou nesla některé nepopulární povinnosti a prostor k pomluvám a podezíravosti, což může ovlivnit voliče. Roli hrála i nesoudržnost přípravného výboru, který se před volbami rozdělil, a někteří jeho bývalí členové jsou dnes v zastupitelstvu za vítěznou skupinu kandidátů. Jsme ale na vsi a život tím nekončí," říká Oldřich Fröhlich.

„Co se týče zmíněného letáku, kdyby byl profesionálně formulovaný, bez silných slov, mohl mít svůj význam. Můžu jen říci, že můj nápad to nebyl," dodal.

Volby v Polné začaly v sobotu v sedm hodin ráno.

„Už ve tři čtvrtě na osm přišli první voliči Václav a Petra Ročeňovi," řekla členka volební komise Eva Fučíková.
Do oběda se dostavilo do volební místnost dalších 38 z celkových 146 voličů. V deset večer, po skončení voleb, bylo ve volební urně 108 hlasů.

Jak místní obyvatelé vnímají novou situaci?

„Já tu bydlím celej život. Dělala jsem tu na statku. Měla jsem tu docela spokojenej život. Co bude teď, to nevím, hlavně aby se ty mladý měli dobře," přeje si Olga Čarková.

„Pro mladý se tu nikdy nic nedělalo. Chtěli jsme lepší dojíždění do práce, pracuju jako kuchařka v Krumlově, dělám až do večera a doprava domů, to je hrozný. Pro děti tu taky nic není jen proto, že se prý neumí chovat – a tak. Bylo by to dobrý, kdyby se to změnilo," říká Julie, představitelka mladší generace rodiny Čarků z Květušína.
Předsedkyně a místopředsedkyně volební komise Stanislava Pavlíčková a Barbora Fröhlichová patří k mladé, studentské generaci obce.

„Myslím, že ta změna bude výhodná. Všichni tu žijí v nájmech a nyní si budou moci své bydlení odkoupit. Také tu vzniknou nějaké služby, obchod, hospoda. Hlavně budou moci lidé rozhodovat sami o sobě," vyjmenovává výhody Stanislava Pavlíčková z Polné. „Až dostuduji archeologii, možná budu část svého aktivního věku prožívat jinde, ale rozhodně se sem chci vrátit a žít tady," dodává.

Barbora Fröhlichová z Květušína má také pozitivní náhled na věc: „Mám jen trochu obavu, že tu krásnou, čistou přírodu, která tady je, poznamená turismus, ale snad budou zastupitelé schopni nastavit dobrá pravidla, jak pro turismus, dopravu i případné nové stavby. Já se sem chci také po studiích vrátit. Lipno je moje srdcovka, studuji výchovu ke zdraví, myslím, že v okolních wellnessech nebude do budoucna problém s prací."

„To nevím, co máme očekávat. Hlavně chci, aby obec vedli lidé, kteří o to budou mít skutečný zájem. Co si má člověk myslet, když už před volbami najdete ve schránce leták, ve kterém jedna parta vyzývá k tomu, aby lidé nevolili tu druhou, že to tu prý rozkrade. Je to i na síti. To se na mě nezlobte, to není slušný volební boj," diví se Antonín Jágr z Květušína.
„To je pořád Polná, Polná, a co bude s Květušínem? Vždyť je nás mnohem víc," říká paní, která odmítá říci své jméno. 

Historicky první zastupitelstvo
Zastupitelé Sdružení nezávislých kandidátů Polná – Květušín
1. Dušan Hanzlík, 91 hlasů
2. Miroslav Pačan, 84 hlasů
3. Jaroslav Pavlíček, 82 hlasů
4. Jan Švancar, 78 hlasů
5. Vlastislav Smutek, 76 hlasů
6. Vladimír Chyška, 75 hlasů
Zastupitel Přípravného výboru obce Polná
7. Milan Kotlár, 35 hlasů