Od neděle do pondělí přijaly laboratoře k vyšetření v regionu 458 suspektních vzorků a 14 vzorků od samoplátců. Z výsledků vyšetření potvrdili hygienici k pondělní 18. hodině 167 nových pozitivních případů. K nemocným přibylo 93 žen a 74 mužů. Nejvíce nových případů přibylo na Táborsku (60), Jindřichohradecku (53), Prachaticku (49) a Českobudějovicku (27). „V pětapadesáti případech byl zdrojem nákazy kontakt s pozitivní osobou v rodině a dalších pětapadesáti v zaměstnání. Nově onemocnělo osm zdravotníků a tři klienti sociálních služeb. Jedna osoba se infikovala při sportu a jedna při pobytu mimo region. U dalších případů zatím nebylo možné zdroj nákazy určit,“ uvedla ředitelka KHS Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.

Ve středu se po výluce, trvající od 14. října, vrací do tříd žáci prvních a druhých tříd základních škol a též žáci přípravných tříd a speciálních škol. Ostatní žáci a studenti pokračují v distanční formě výuky a jejich návrat bude podmíněn hodnocením aktuální epidemiologické situace na pětistupňové škále PES, kde momentálně platí pátý, nejvyšší stupeň rizika.

Od začátku školního roku se onemocnění dotklo v Jihočeském kraji celkem 317 školských zařízení, to je téměř čtyřicet procent z celkového počtu 820 škol v kraji. „V současné době evidujeme onemocnění v třiatřiceti mateřských školách, z toho je jich momentálně osmnáct uzavřených. Vidíme ale, že i v mateřských školách výskyt COVID-19 v posledních dnech postupně klesá,“ poznamenala Kvetoslava Kotrbová.

Ze stávajících 8 754 aktivních případů COVID-19 na jihu Čech je jich aktuálně evidováno 2 361 na Českobudějovicku, 1 389 na Jindřichohradecku, 1 360 na Táborsku, 1 216 na Písecku, 1 033 na Strakonicku, 763 na Prachaticku a 632 na Českokrumlovsku. 283 nemocných v souvislosti s koronavirovou nákazou zemřelo. „Pro podezření na onemocnění COVID-19 bylo na jihu Čech dosud indikováno k vyšetření celkem 107 976 osob. V povinné karanténě se k pondělní osmnácté hodině nacházelo 1 584 osob. Počet vyšetřených samoplátců v regionu se v pondělí zvýšil o 14 na 9 496,“ konstatovala epidemioložka jihočeské KHS Jitka Luňáčková.

V jižních Čechách se v současné době mohou samoplátci nechat testovat v odběrových místech všech jihočeských nemocnic s výjimkou českobudějovické, která testuje pouze indikované případy. Laboratoře SYNLAB provozují v Českých Budějovicích aktuálně dvě odběrová pracoviště pro odběry na vyšetření přímého průkazu infekce SARS-CoV-2. V nedávno otevřeném mobilním odběrovém pracovišti v českobudějovické Vrbenské ulici mohou na odběr dorazit jak pacienti indikovaní lékařem, tak samoplátci. Objednat se musí v obou případech předem, a to v novém online rezervačním systému na webu www.synlab.cz/covid-19. Odběrové pracoviště v ulici U Tří lvů přijímá pouze samoplátce a pro rezervaci na odběr zde slouží telefonní linka +420 731 595 088. Synlab testuje také v Českém Krumlově. Laboratoř Nextclinics testuje samoplátce i indikované osoby ve stanu u hlavního vchodu do areálu výstaviště v Husově ulici. Odběry jsou prováděny bez předchozího objednání od pondělí do čtvrtka vždy od 8 do 14 hodin. Nemocnice České Budějovice testuje na dvou místech. Pro pěší je určeno odběrové místo před hlavním vstupem do nemocnice a pro automobily v areálu letiště v Plané, které bylo v pátek 30. října rozšířeno o dva nové odběrové stany Armády ČR. Na obě místa je nutné se předem objednat, v provozu jsou ve všední dny vždy od 9 do 14 hodin. Objednávkový systém je dostupný na https://www.nemcb.cz/. Celkem je nyní v regionu 13 odběrných míst.

KDS Jihočeského kraje