Poplatky ze vstupného, které odvádí kromě jiných i Jihočeské divadlo ze svých produkcí na českokrumlovské točně, nejspíše zůstanou.

Jak už jsme informovali (Českokrumlovský deník 1. listopadu 2009), požádal ředitel Jihočeského divadla Jiří Šesták vedení Českého Krumlova dopisem o zrušení vyhlášky, která na Jihočeské divadlo podle jeho slov velice tvrdě dopadá.

Rada Českého Krumlova se s dopisem už seznámila.

„V letošním roce jsme udělali vstřícný krok a snížili jsme výši poplatků ze vstupného z patnácti procent na deset,“ řekl k tomu starosta Českého Krumlova Luboš Jedlička.

„Poté jsme pochopitelně už nepředpokládali, že za tři měsíce nato nám přijde dopis, ve kterém žádají zrušení poplatků úplně.“

České Budějovice hospodaří nyní s dvousetmilionovým schodkem a Jiří Šesták se obává, že případné škrty se mohou promítnout i do existence některých souborů Jihočeského divadla.

„Je možné, že v příštím roce bude peněz tak málo, že radnice v současné podobě naše divadlo prostě neudrží,“ sdělil Jiří Šesták.

Českokrumlovští radní nyní navrhují svému zastupitelstvu úpravu místního koeficientu daně z nemovitosti na takzvanou dvojku. Tato úprava by měla městu přinést částku 16,3 milionu korun, tedy mírné navýšení oproti současnému stavu, kdy se ročně vybere 15,4 milionu. Totéž řešení vidí i v případě města Českých Budějovic.

„Budějovice mají koeficient jedna, jeho zvýšením by mohli získat peníze například i na plný provoz divadla,“ nastínil názory českokrumlovských radních starosta Jedlička.