Černá v Pošumaví – Ráno si přivstat, jít si zaběhat, dýchat čerstvý vzduch, pozorovat probouzející se den, naslouchat svému dechu a kochat se jedinečným pohledem na lipenské jezero – tak začínají den někteří obyvatelé Černé v Pošumaví.
O tom, že jsou zde lidé aktivní, svědčí také novinka, kterou pro místní občany obec připravila. Od nynějška si kromě kochání se lipenskou scenérií mohou ještě zacvičit na novém venkovním work-outovém hřišti, které nechala postavit obec v čele se starostkou Irenou Pekárkovou.

„Prvotní impuls byl od lidí, kteří zde žijí. Říkali, že tady něco takového chybí," uvedla starostka. „Za druhé chceme zaujmout i lidi, kteří sem k nám jezdí trávit aktivní dovolenou a dát jim možnost se nějak odreagovat, i když zrovna není počasí na koupání nebo výlety," popsala hlavní důvody, které ke vzniku hřiště vedly. Hřiště vyrostlo na pláži 
v Černé v Pošumaví a zacvičit si může každý, kdo si chce vylepšit kondici, nebo vyrýsovat horní část těla.

Oficiálně zástupci obce hřiště otevřeli v pátek, nicméně lidé je otestovali ještě před tím. „V pátek při slavnostním otevření jsme ukazovali zájemcům, co vše nabízí."

„Místní, kteří chodí třeba běhat, se tam zastavili, zacvičili si a běželi dál už před oficiálním otevřením," pozitivně hodnotí využívání hřiště starostka. Obec vybudování hřiště vyšlo na zhruba 200 tisíc korun.
O tom, že lidé dávají čím dál více přednost sportovním aktivitám, svědčí například zvýšená obliba v kondičním běhu, cyklistice či nordic walkingu.

V Horní Plané již venkovní cvičební prvky nainstalované mají. „Tyto prvky zde máme rozeseté na čtyřech místech," sdělil starosta města Jiří Hůlka. „Konkrétně na nástupních místech tras na nordic walking. Na každém startu okruhu je po třech cvičebních prvcích," dodal. Horní Planá pro své občany a samozřejmě pro turisty, kteří upřednostňující aktivní dovolenou, loni v létě upravila a veřejnosti zpřístupnila hned šest nových nordic walkingových tras.

Tendenci rozhýbat své občany mělo také město Velešín. I to doplnilo jedno ze svých hřišť work-outovými prvky. Projekt se ovšem díky několika nešťastným řešením nesetkal s oblibou obyvatel sousedních domů. Cvičební prvky umístěné blízko pod okny jim vadily, proto ke posléze město nechalo přestěhovat na jiné místo ve městě.

S takovými problémy by se ale občané Černé v Pošumaví potýkat nemuseli. Kolem hřiště žádná trvalá zástavba není a není tak koho rušit. I tak je ale hřiště hlavně určené pro ty, kteří si na něm chtějí zacvičit.

Sportuje se například i v Přední Výtoni. Místní zde mají k dispozici sportovní areál, který chystá obec dovybavit speciálním víceúčelovým povrchem. Své hřiště zde mají i ti nejmenší. Nabídky aktivního trávení času využívají také místní senioři. Ti se nejraději věnují metané, nebo bowlingu. Najdou si ale čas i na kurz první pomoci, nebo na návštěvu pestrých přednášek, které se konají ve společenské místnosti.