Smutné příběhy především o bezpráví nabízí v těchto dnech zejména mladým lidem Jeden svět, největší filmový festival zabývající se tématem lidských práv na světě. Ten se koná ve 33 městech České republiky. Ve středu začal i v Městském divadle Český Krumlov, a to díky snaze studentů místního gymnázia a pracovníků Centra pro pomoc dětem a mládeži.

„Klobouk dolů před kluky z gymplu, že se do toho pustili. Tohle už není jen tak ledajaké promítání jednou za měsíc v nízkoprahovém zařízení Bouda,“ vyzdvihla práci gymnazistů návštěvnice festivalu Blanka Kolková.

Bohužel divácká účast nebyla první den úplně nejlepší. „Vážně škoda, že je odezva takhle malá,“ posteskla si Kolková. „V každém případě, dokumenty, které na festivalu pouštějí, se mají vysílat v hlavním čase na veřejnoprávní televizi!“

„Účast sice nebyla nejsilnější, ale lidé k programu přistupovali aktivně. Zapojovali se do diskuze, takže to mělo šmrnc,“ zmínil Jiří Muk z Centra pro pomoc dětem a mládeži Český Krumlov.

Že si festival našel opravdu vnímavé publikum, organizátory těší nejvíce. Alespoň podle slov jednoho z hlavních pořadatelů Pavla Bicka.
Porušování lidských práv je mezi mladými lidmi ožehavé téma. I v České republice se prý najdou případy tohoto druhu.

„Například jde o nedodržování délky pracovní doby v některých firmách, do této kategorie spadá i týrání,“ řekla další z návštěvnic Radka Kubizňáková.
Někteří studenti například upozorňují na to, že i dnes u nás funguje určitá forma nevolnictví, i když se tak netváří. „Je to úplně stejné jako kdysi, jen se změnila forma výkonu. Vždycky šlo o to, aby se z normálního člověka vytřískaly peníze či suroviny. Dneska jsou to hlavně ty peníze,“ míní student z Českého Krumlova Pavel Klimeš.

Festival Jeden svět dnes v Českém Krumlově končí. Na programu jsou poslední dva snímky – Vodka factory a Proti proudu – barmští političní vězni. První film bude promítán v klubu Bouda, druhý v městském divadle.

Jeden svět má také doprovodný program. Ten běží v první řadě už od pondělí v Boudě, kde dokumenty sledují školy.

„Denně se u nás vystřídají od osmi hodin do dvou odpoledne tři třídy. Jde hlavně o místní školy, přijíždějí ale i děti z jiných obcí, například z Brloha,“ řekl včera Jiří Muk.

I školáci se pouštějí s organizátory či pozvanými hosty do diskuzí. „Jsou aktivní, což je fajn. Rozebírají různá témata, přemítají, co z filmu vlastně vyplývá. Reagují na celou akci dobře,“ zmínil Muk.

Ačkoliv je festival Jeden svět v Českém Krumlově u cílové rovinky, prezentace zajímavých dokumentárních filmů bude pokračovat i nadále. Při Gymnáziu Český Krumlov funguje filmový klub Jeden svět, který pravidelně promítá druhé úterý v měsíci v Boudě. Občas se podaří pozvat i zajímavé hosty, jako byl například Ivan Martin Jirous.