Politici ve sněmovně by měli řešit místo výše svého odchodného nebo termínů voleb raději hospodářskou krizi v regionech. To je vzkaz, který k poslancům vysílají lidé z nejednoho místa na Českokrumlovsku. Zvláště poslední vývoj mnoho občanů pobouřil.

Lidé se zlobí

„Už jsme zažili ledacos, ale tohle? To je hrůza a děs. Ať to dotáhli, kam to dotáhli, teď tomu dali korunu a všichni si hrají na demokraty,“ zareagovali ve středu shodně manželé Marešovi z Frymburska na současnou politickou situaci v republice.

A to nebyla jediná jejich slova. „Proč nepřijde Klaus nebo poslanci s tím, že si také sami sníží platy? Co mohli, to prošantročili. Není teď nic, akorát bída. A jsou všichni stejní, od Topolánka, přes Paroubka. Ti se postarali akorát sami o sebe, o nikoho jiného.“

Takových názorů zaznívá po Českokrumlovsku mnoho: „To je horší, než za bolševika.“ „Podívejte se, kde skončilo školství nebo zdravotnictví.“ Stejnými nebo podobnými slovy reagují i další občané. A neváhají přidat ani vzpomínku na ostudné předsednictví Evropské unii.

Jiní lidé už naopak rezignovali. „Měl jsem teď jiné starosti, než sledovat parlament. Ale je škoda, že v té vrcholné politice o nějaké obecné blaho asi opravdu nejde,“ říká Jiří Franc z Vyššího Brodu.

Také někteří komunální politici nejsou příliš spokojeni.

„Budou volby, nebo ne? Dostanou poslanci své platy, nebo ne? To se řeší, ale nikdo neřeší dopad krize na občany,“ konstatovala Veronika Korchová, starostka Benešova nad Černou. Zvláště tam sílí nezaměstnanost a lidé nová pracovní místa prakticky nemají šanci najít.

„Jsme biti na nízkých odvodech daní. Co s tím dál, to už by měl někdo kompetentní řešit,“ dodává Korchová. Vláda podle ní nefunguje tak, jak by měla, na některých dotačních vládních programech je stop stav a přísun peněz do regionu vázne.

Komu krize vadí?

Má současná politická krize opravdu reálný dopad na chod obcí a měst? „Zatím nemá. My se stejně musíme řídit zákony, které někdo schválil, a dokud je někdo nezmění, tak platí,“ okomentoval situaci Martin Řepa, tajemník Obecního úřadu v Přední Výtoni. „Hypoteticky řečeno, kdyby ve sněmovně určitou dobu nikdo neseděl, nevadilo by to.“

„Pokud by nebyl schválen státní rozpočet, pak by to pro malé obce mohl být problém,“ míní starosta Černé v Pošumaví Jan Voldřich a dodává: „Teď zatím o nic nejde. A jestli se volby posunou? Organizačně je to pro nás pořád stejné, akorát, že už jsme je na ten původní termín začali chystat.“

Jediný poslanec regionu Jaroslav Klein je v těchto dnech na dovolené mimo Českou republiku. „Myslím, že jsme měli schválit rozpočet a pak se rozpustit. Teď už ale nejsem v centru dění, takže k politické situaci víc říci nemohu,“ uvedl Klein.