VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Postiženým dají v chráněné dílně práci

Kaplice - Na šedesát handicapovaných lidí najde zaměstnání v chráněné dílně, jež vzniká v Kaplici.

9.10.2010
SDÍLEJ:

Ondřej Šulc z Nové Vsi (na snímku) vystudoval gymnázium pro zrakově postiženou mládež, němčinu na jazykové škole a a tři roky se vzdělával v oboru archivnictví na Jihočeské univerzitě. Vysokou školu nedokončil.Foto: DENÍK/Martin Tröster

Chráněná dílna najde zázemí v objektu bývalého supermarketu v Linecké ulici. Firma TRE MAS, která ji bude provozovat, už nyní zaměstnává 28 pracovníků se zdravotním postižením v Mladé Vožici na Táborsku a Českém Krumlově.

Právě z Českého Krumlova se má výroba přemístit do Kaplice. Prostory prodejny potravin, kterou její provozovatel uzavřel letos v červnu, jsou přitom natolik veliké, že umožní další rozšíření výroby.

„V Českém Krumlově nyní vyrábíme papírové rohy, které slouží k ochraně nábytku při přepravě, nebo různé druhy plastových sáčků. Stejně tak balíme krmení pro zvířata. Výrobu fólií chceme nově přesunout do Mladé Vožice a v Kaplici zařídíme čistě papírenský provoz,“ prozradil jednatel společnosti Jaroslav Bittner.

Doplnil, že současní zaměstnanci českokrumlovského provozu firmy, kteří přejdou do nové chráněné dílny v Kaplici, a desítky jejich nových kolegů budou z recyklovaných kartonů vyrábět zejména krabice, včetně těch na dorty nebo pizzu.

Práce má firma pro své zaměstnance zajištěno dost. Svědčí o tom i fakt, že objekt v Kaplici si chce pronajmout minimálně na deset let dopředu. Naráží však na problém, který je zvláště v této době překvapující – nedostatek zájemců o práci.

„Na základě vlastních zkušeností mohu potvrdit, že až polovina handicapovaných lidí, kteří se k nám přijdou podívat, na rovinu řekne, že takovou práci dělat nebudou, protože to nemají zapotřebí. Zkrátka jim vyhovuje, že je živí stát,“ řekl na rovinu Jaroslav Bittner.

Doplnil, že místa, která společnost v chráněné dílně dosud nabízela, se zatím díky výborné spolupráci s českokrumlovským úřadem práce podařilo obsadit.

Lidé, kteří v českokrumlovské chráněné dílně pracují už téměř rok, si přitom své zaměstnání pochvalují. Jako například Ondřej Šulc z Nové Vsi, jenž trpí takzvanou oboustrannou atrofií nervů.

„Déle než rok jsem práci sháněl marně, až mi na úřadu práce nabídli zaměstnání v chráněné dílně. Jsem tu moc spokojený, kromě manuální práce jsem přeložil i několik obchodních dopisů do němčiny,“ pochvaloval si Ondřej Šulc.

Funkci mistrové v českokrumlovské chráněné dílně zastává Věra Červeňáková z Českého Krumlova. Patnáct let pracovala v prádelně, sedm let jako barmanka. Kvůli problémům s páteří toho však musela nechat.

„Mám před operací a zpočátku jsem se bála, že vzhledem ke svým zdravotním obtížím nezvládnu ani tuto práci. Ale protože u ní můžu sedět, jde to dobře. Jsem tu moc spokojená, hlavní je, že mě práce moc baví,“ doplnila.

S plánovaným stěhováním výroby do Kaplice jsou oba seznámeni a připouštějí, že tato změna jim kromě nových pracovních šancí díky rozšíření výroby přinese i komplikaci v podobě dojíždění.

„Bude to znamenat výdaje navíc, ale není to nic tak hrozného. Jiní do práce také musejí dojíždět,“ porovnala Věra Červeňáková. Také Ondřej Šulc je připraven na to, že cesta do práce bude zanedlouho o dvacet kilometrů delší než dosud. „Nebudu ale zastírat, že bych byl raději, kdyby dílna zůstala v Krumlově,“ řekl.

Najít odpovídající prostory pro rozšíření výroby přímo v Českém Krumlově však podle Jaroslava Bittnera nebylo možné. „Objekt v Kaplici vyhovuje hned z několika hledisek. Předně je do budovy bezbariérový přístup, takže budeme moci zaměstnat i vozíčkáře. Navíc zaměstnanci zde budou mít k dispozici krásnou šatnu i sociální zařízení, stejně jako oddělené prostory pro stravování. K výčtu předností nové provozovny patří také výše nájemného, které není předražené,“ zdůvodnil Jaroslav Bittner.

V českokrumlovském regionu je v současné době v provozu celkem deset chráněných dílen. „Jedna z nich funguje v Horní Plané, další v Benešově nad Černou a zbývající v Českém Krumlově,“ upřesnila Klára Kácalová, referentka oddělení trhu práce českokrumlovského úřadu práce.

Platná legislativa podle ní hovoří o tom, že alespoň šedesát procent všech zaměstnanců chráněné dílny by měli být lidé se zdravotním postižením. „Takoví lidé musejí mít rozhodnutí od správy sociálního zabezpečení, že jsou při výkonu povolání nějakým způsobem omezeni,“ vysvětlila Klára Kácalová.

Dodala, že na provoz chráněných dílen mohou podnikatelé prostřednictvím úřadu práce získat dotace, a to včetně příspěvků na mzdy hendikepovaných zaměstnanců.

Chráněné dílny

- Na Českokrumlovsku je v současné době podle statistiky úřadu práce v provozu deset chráněných dílen.
- V Horní Plané funguje veřejná prádelna, v Benešově nad Černou asistenční služba pro potřebné.
- Nejvíce chráněných dílen je v provozu v Českém Krumlově, např. opravna satelitní techniky, dílna na zpracování vltavínů nebo výrobna reklamních předmětů.

Autor: Martin Tröster

9.10.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

K těžké dopravní nehodě došlo na silnici 149, obchvat u Vodňan. Střetlo se tu osobní vozidlo s nákladním. Příčinu havárie se vyšetřuje.
AKTUALIZOVÁNO
7

Při nehodě se těžce zranil řidič

Poslední rozloučení s Bořivojem Laudou se konalo ve čtvrtek 14. 12. ve 12 hodin v obřadní síni krematoria na hřbitově sv. Otýlie v Českých Budějovicích.

Odešel Bořivoj Lauda, emeritní ředitel Alšovy jihočeské galerie

Robin Tancer vezl z Liberce skvělé republikové stříbro

Liberec – Na badmintonovém Mistrovství České republiky jednotlivců kategorie mladšího žactva do 13 let, které se hrálo v liberecké hale, byli zástupci krumlovského regionu vidět.

OBRAZEM: Se seniory z Horní Plané si koledy zazpívali i malí hasiči

Horní Planá - K osmdesáti zpěvákům koled, klientům Domova důchodců Horní Planá, se ve středu na akci Česko zpívá koledy přidali také malí i velcí hasiči z Černé v Pošumaví.

Videosouhrn SPECIÁL: Česko zpívalo koledy. Podívejte se

Ve stejnou chvíli zpívalo neuvěřitelných 125 tisíc lidí po celé zemi stejné vánoční koledy. Přinášíme vám speciální vydání videosouhrnu, díky kterému budete moci nasát vánoční atmosféru z mnoha míst najednou.

V Loučovicích zpívali koledy v kapli andílci

Loučovice - Ani tentokráte ve středu nezůstala při Česko zpívá koledy osiřelá kaple sv. Prokopa v Loučovicích, kde s Deníkem zpívají koledy tamní obyvatelé od prvého ročníku. Na zahřátí nechybělo svařené víno a návštěvníky při koledách vedly místní děti ze sboru Slavíček a tanečního souboru Čarodějky.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT