Od kulminace hladina klesá jen pomalu, v průměru o šest centimetrů za den. „Stále jsme v červených číslech, 20 cm nad hladinou zásobního prostoru. Musíme to dostat co nejníže, potřebujeme mít rezervu pro zachycení případné další dotace z horního povodí. V roce 2002 jsme nastupovali do druhé vlny povodně z kóty 724,60, což je o padesát centimetrů níž než dnes, a víme, co se dělo,“ řekl k povodni ve čtvrtek Radovan Honza, vedoucí lipenského provozu Povodí Vltavy. Od té doby kleslo Lipno o dalších asi 15 cm. Maximální retenční hladina je na Lipně na 725,60 m n. m. Při jejím dosažení by byla do provozu uvedena všechna výpustná zařízení na přehradě, aby nebyla překročena. Při povodních v roce 2002 hladina vystoupala až na 725,67 m n. m.

Velká voda na Vltavě 27. prosince 2023, kdy z Vyššího Brodu teklo 80 kubíků za vteřinu. Na snímku řeka pod klášterem ve Vyšším Brodě.
Takhle Vltavu vodáci neznají. Korytem řeky se teď valí téměř sto kubíků vody

Přítok do Lipna už pátý den za sebou slábne, dostal se z nějakých 170 kubíků za vteřinu pod padesát. „Snažíme se odtok ve Vyšším Brodě držet na 88 kubících, od dnešního rána nedošlo k navýšení. Chtěli bychom ho nicméně alespoň o něco snížit a řece malinko ulevit. Uvidíme, jak dispečeři situaci vyhodnotí v dalších dnech,“ řekl. „Hladina Vltavy pod Lipnem je setrvalá, v důsledku manipulací Povodí Vltavy se v profilu Český Krumlov pohybuje na hranici 3. SPA,“ informoval v sobotu Český hydrometeorologický ústav. 

Voda se z Lipna II ve Vyšším Brodě valí přes obě dvě klapky, přes štěrkovou propust i přes průtočnou vodní elektrárnu. „Klapky jsou nastavené zhruba na 25 m3/2 každá, přes štěrkovou propust jde dvacet a dalších dvacet bere i elektrárna,“ vyčíslil Radovan Honza.

Lipno zadržuje vánoční povodeň. Na snímku zaplavené nástupní místo vodáků v Pěkné nad Novou Pecí.
Lipno zadržuje povodeň ze Šumavy. Podívejte se, jak se vylévá z břehů

Z velkého Lipna veškerá voda teče „spodem“, odpadním tunelem o délce 3,6 km, Vltava pod hrází rozvodněná není. Vyrábí teď nepřetržitě elektřinu, protéká přes dvojici turbogenerátorů, které mají maximální hltnost 2 x 46 m3/s, což odpovídá současnému odtoku z Vyššího Brodu.

Co se předpovědi týká, pokračuje obleva, v úterý by mělo na Šumavě pršet. Na hřebenech sice leží stále metr sněhu, níž už ho ale prakticky nenajdete, s výjimkou uměle nasněžených sjezdovek. A výrazná změna směrem ke zlepšení sněhových podmínek na horách nenastane ani o nadcházejícím prodlouženém víkendu. Na jihu Čech má být v sobotu 7 až 10 °C, v neděli 5 až 8 °C, podobně to bude v pondělí i v úterý, kdy se objeví místy občasný déšť, na Šumavě srážky četnější a trvalejší.