Kvůli zvýšenému průtoku vody na Vltavě musely být v úterý pozastaveny práce na protipovodňových opatřeních v Českém Krumlově.

Povodí Vltavy také upozornilo, že není nejvhodnější vodu v těchto dnech sjíždět. „Upozorňujeme vodáky na zvýšené nebezpečí na řekách. Úroveň hladiny i celkový průtok jsou stále dost vysoké. Za těchto okolností nedoporučujeme na řeky vyjíždět,“ uvedl Martin Poláček z Povodí Vltavy. „Zvýšený odtok z vodní nádrže Lipno se předpokládá nejméně do neděle, protože je nutné postupně snížit jeho vodní hladinu.“

Jak uvedla mluvčí Českého Krumlova Jitka Augustinová, podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu nedosahoval včera ani jeden tok v Českém Krumlově stupně povodňové aktivity. „Od úterní 18. hodiny již nedosahovala Polečnice povodňového stupně bdělosti. Vltava měla hladinu nejvyšší v úterý kolem 14. hodiny a včera kolem 6. hodiny,“ uvedla Augustinová.

Hladina klesla

Také na Kaplicku se voda uklidnila. Místostarosta Kaplice, zároveň člen protipovodňové komise, Josef Kaloš ubezpečil, že včera voda od rána klesala. „Zhruba klesla o pět centimetrů. Začíná to být tedy úplně v pohodě, žádné problémy nejsou,“ řekl v poledne Kaloš. Uvedl, že se voda sem tam dostala do některých sklepů. „Ale bylo tam tak maximálně deset centimetrů, což je zvládlo úplně v pohodě.“

Sebemenší déšť přidělává vždycky vrásky obyvatelům křemežských osad, hlavně ve Stupné a v Chlumu. Tentokrát byly ale vodní toky v klidu. „Ve Stupné vždycky stačil bouřkový příval a byla všude voda. Tentokrát bych ale řekl, že se tam voda zvedla minimálně,“ řekl starosta Křemže Josef Troup.

Jedinou částí Křemežska, kde se voda vylila, je spojka mezi Lhotkou a Vinnou. „Jsou tam tři obytná stavení, ale k těm se voda naštěstí nedostala. Zaplavená byla cesta, ale tu z 99 procent využívají zemědělci s těžkou technikou, takže to pro ně nepředstavovalo problém,“ řekl Troup.