Škody za několik milionů korun doposud způsobily povodně v Mojném. Nejtvrdší rána přišla podle slov starostky Jany Zoufalé ve čtvrtek.

„Největší škody nám udělalo bahno v sedimentačních nádržích. Bohužel to půjde do milionů,“ řekla smutně Zoufalá. Že je čištění sedimentačních nádrží velice drahá záležitost obec poznala už při povodních v roce 2002. „Tenkrát nám čištění dvou takovýchto nádrží vyšlo na dva a půl milionů korun. Nyní máme čtyři, takže počítám, že to zhruba ty čtyři miliony stát bude.“

Velký kráter vznikl i na jedné z komunikací u Mojného. „Jedná se sice o příjezdovou cestu, ale je poměrně dost frekventovaná, protože tam je plno hektarů lesní plochy,“ řekla starostka. Odhaduje, že oprava vyjde zhruba na 350 tisíc korun.

Ihned opravili

Škody na komunikacích způsobila voda také na Křemežsku. Hlavně v osadách. „Nejvíce to schytala komunikace mezi Loučejí a Chlumem. Jedná se o cestu k jedné samotě. Byla tak rozebraná, že už se tam nedalo projet,“ řekl včera starosta Křemže Josef Troup.

Městys se rovnou v neděli pustil do opravy, aby byla cesta aspoň trochu průjezdná. „Srovnali jsme ji nahrubo bagrem. Hodně poškozená je také cesta k jedné samotě hned za Stupnou,“ řekl Troup.

Celkové škody vyčíslit včera křemežský starosta ještě nedokázal. „Dnes si nad to sednu a zkusím to alespoň zhruba odhadnout. Škody nejsou jen na cestách, ale například i na opěrných zdech ve Stupné,“ uvedl Troup.

I když voda trápí už několik dní lidi v Benešově nad Černou, výrazné škody naštěstí nezpůsobila.

„Přes most se nepřelila, ani přes silnici, takže na komunikacích nic nezpůsobila. Spíš pořád vytápí ulici Pod Lipami. Vždycky to také odnesou zahrádkáři ze zahrádkářské kolonie na druhé straně řeky,“ řekla starostka Benešova nad Černou Veronika Korchová.