Zčásti zahrazená přístupová cesta a zablokovaná místa k parkování, zklamaný majitel i lidé, kteří tu žijí, taková je realita pro obyvatele dvou domů v českokrumlovské Vyšehradské ulici. Důvod? Spory mezi obyvateli domů, novým vlastníkem okolního pozemku, havarijní stav příjezdové ulice a zdlouhavé správní řízení na úřadech.
Jak to začalo?
„Pět let jsme každý den chodili, jezdili a parkovali přímo pod okny. Všem to vyhovovalo, vlastníkovi pozemku, městskému úřadu, nám i zbytku obyvatel sídliště Vyšehrad. Idylka nám skončila s příchodem roku 2008. Pozemek okolo našich domů koupil nový vlastník za 50 tisíc korun a hned nám ho začal vnucovat k odprodeji, ovšem za 1,5 milionu,“ uvádí jedna z obyvatelek Jarmila Křikavová.
Nový vlastník pozemek zakoupil kvůli tomu, aby na jeho části vybudoval několik parkovacích míst pro zákazníky své firmy. „Obyvatelé mohli před lety vše koupit od prvního vlastníka, kterým byla společnost VAK, asi za jednu korunu,“ uvádí nynější majitel Arnošt Kohout. „Neudělali to. Já pozemek koupil od druhého majitele za osmdesát tisíc. Nabídl jsem jim část pozemku, kterou nepotřebuji, k odprodeji za odhadní cenu. Souhlasili. Přijel odhadce a cenu stanovil na více než milion korun,“ dodává Kohout. To už obyvatelé ale odmítli.
Podle Kohouta nebyla s obyvateli možná dohoda ani o placení nájmu za užívání pozemku ve výši zhruba pět tisíc korun ročně a ani o placení za parkování v těchto místech. „Zpoplatnění parkování by stálo 60 korun měsíčně za jedno auto,“ doplnil Kohout. Sám prý zákon dodržuje, protože přístup k domům obyvatelům umožnil. Ale parkovat na pozemku bez souhlasu vlastníka prý nikdo nemůže.
Havarijní stav
Zlou krev, zjitřené emoce a eskalaci problémů způsobilo náhlé uzavření jednoho z příjezdů k těmto dvěma domům. Důvodem toho je podle Arnošta Kohouta díra, kterou pod silnicí vymlela voda. „Je tady devět krát čtyři metry velká dutina. Odborný znalec určil, že je potřeba komunikaci okamžitě uzavřít, protože hrozí její propadnutí,“ doplňuje Kohout.
Právě toto podemletí a nedobrý stav vozovky prý před lety vedl zdejší obyvatele k tomu, aby si pozemek kolem svých domů nekoupili ani za tu symbolickou korunu. I když by oprava nejspíše nestála jeden milion, chtěli, aby ji provedl ještě první vlastník. Pak až prý pozemek od něj koupí. Podle nich mělo být součástí pozemku i věcné břemeno příjezdu k soukromým domům. I to chybí.
„V roce 1997 byla tato ulice zařazena do passportu městské komunikace IV. třídy, čili je přístupná všem lidem, i když je na soukromém pozemku. To zatím nikdo nezměnil, takže musí platit tento stav,“ hájí druhou stranu další z obyvatel domů Jiří Černý s tím, že případnou změnu musí udělat městský úřad, který tak neučinil. „Máme v ruce i naše odvolání ve správním řízení u krajského úřadu. V něm stojí, že postup majitele pozemku je nezákonný, značky umístěny nezákonně a stejně takový je i postup českokrumlovského městského úřadu,“ uvádí Černý. Naopak podle Kohouta jsou značky umístěny v souladu s povolení Policie ČR a krumlovského městského úřadu.
Co bude dál?
Kde je pravda a jaký bude další vývoj celé situace? Podle místostarostky Českého Krumlova Jitky Zikmundové je nejdůležitější, aby zúčastněné strany začaly mezi sebou komunikovat. Podle městských úředníků se na věci stále pracuje.
„Obyvatelé mohli přijíždět ke svým domům prakticky vždy. V současné době probíhá správní řízení o určení místní komunikace. Jeho výsledek by měl stanovit další postup,“ okomentoval situaci Miroslav Hála, vedoucí českokrumlovského odboru dopravy a silničního hospodářství.