Správa a údržba silnic JčK totiž spustila II. etapu rekonstrukce průtahu Rožmberkem nad Vltavou, na náměstí se nedostanete odnikud. Objížďky vedou přes Frymburk nebo přes Větrnou.

„Lidi samozřejmě nejásají, ale většinou to berou rozumně,“ podotkla starostka města Lenka Schwarzová. „Udělá se dobrá věc, není to samozřejmě jen o estetice, země se propadá, jsou tu i kapsy, které hrozí propadem, silnice je rozbitá, chodníky nekvalitní, dlažba rozlámaná.“ Dodala, že na webových stránkách města, www.mestorozmberk.cz, kromě detailních informací k rekonstrukci visí i výlukové jízdní řády.
Hlavní objízdná trasa vede z Větřní přes Světlík, Frymburk a Lipno nad Vltavou, druhá z Nahořan přes Větrnou.

Objížďka přes Větrnou je neznačená a budou po ní jezdit také autobusy. Obyvatelé i řidiči by proto měli počítat se zvýšeným provozem na těchto trasách.

„Bude to katastrofa, jezdit s autobusem přes Větrnou,“ zoufal si v diskusi na stránkách města řidič Ladislav Jung. „Chci vidět, až pojedu s autobusem přes Větrnou a někdo mi v těch zatáčkách vjede do cesty.“ Řidiči by měli být na cestě „přes Neslbach“, jak se říká, kde je úzká silnice samá zatáčka, obzvláště opatrní.

Od 30. března své brány po zimní přestávce otevírá státní hrad Rožmberk. Kdo se tam bude chtít vydat, udělá lépe, když do Rožmberka přijede od Vyššího Brodu, protože veřejné parkoviště před mostem přes Vltavu bude otevřené.

„Na hrad se lidé dostanou dobře,“ dodala Lenka Schwarzová. „Chtěli bychom umístit informace pro návštěvníky na oba konce objížďky, že po domluvě se dostanou téměř do centra. Za jistých okolností, například pokud přijedou lidé s nějakým pohybovým omezením, se dá vyjet až nahoru k zámku. Nicméně parkoviště před mostem směrem od Veverek bude přístupné.“

Na podzim se plánuje také oprava dalšího mostu v Rožmberku, u Rybářské bašty, a radnice se Správou a údržbou silnice hledají optimální dopravní řešení.