Hrad Pořešín, poté Louzek a v neděli hrad Velešín navštívily od pátka do neděle stovky lidí.

Občanské sdružení Hrady na Malši pro ně připravilo sérii oblíbených divadelních představení pod širým nebem, a to i přesto, že to do poslední chvíle vypadalo, že lidé představení přežijí ve zdraví jenom tehdy, když se obléknou do neoprénu nebo pogumovaných plášťů.

„Ale počasí se umoudřilo a bylo super. Ještě ve čtvrtek jsem myslel, že to odvoláme,“ říkal jednatel sdružení Hrady na Malši Radek Kocanda. „V pátek na hrad Pořešín přišlo na večerní divadelní představení 270 lidí a teď panuje nádherné počasí, takže s návštěvností spokojenost.“

Pro sobotní představení u hradu Louzek na zelené louce výborně posloužily lavice a stolky z Bujanova. „Pořídili jsme si je na Koláčové slavnosti a hodí se i jindy. Jako třeba teď a také je půjčujeme i jiným obcím,“ podotkl starosta Bujanova Bořivoj Vojče, který si rovněž nenechal ujít Šípkovou Růženku v humorném podání divadla Bohém z Liberce.

„Byli jsme tu na divadle i vloni,“ říkala Hana Jelenová ze Skoronic. „Bydlíme kousek odtud a při takovémhle nádherném počasí je to ideální zajít si sem s dětmi. Je to vždy hezké, líbí se nám to.“

„Těmito divadelními představeními s akcemi pro veřejnost na hradech končíme, protože máme plno práce a nic víc nestíháme,“ řekl Radek Kocanda. A skutečně, sdružení bude mít co dělat, aby se mu na hradech Kaplicka podařilo splnit to, co si pro letošek předsevzalo.

„Proběhne další část archeologického průzkumu na hradě Pořešín pod vedením profesora Tomáše Durdíka, což je největší akce. A získali jsme dotace na další práce na tvrzi Tichá. Uvnitř věže letos chceme postavit dřevěné schodiště a patra, také vnější přístup a vše, co s tím souvisí,“ naznačil jednatel.

„Čekají nás tedy hlavně budovatelské činnosti, protože je těžké na památky shánět peníze a do roku 2012 existují určité dotační programy, které je třeba využít.“

Archeologický průzkum na hradě Pořešín bude zaměřen na jádro hradu a sdružení bude opět spolupracovat s katedrou archeologie Západočeské univerzity, takže na hradě budou pracovat studenti v rámci svojí praxe.

„Co se týče samotného Louzku, budeme letos připravovat projekt na konzervaci hradu. Chceme i na Louzku postavit srub, mimochodem už je tam vykolíkovaný, pro zázemí prací.

A v příštím roce bychom tam rádi udělali základní archeologický průzkum, který by nám ukázal, co bude třeba na Louzku udělat. Ale musíme to důkladně zvážit, protože plánů máme hodně, tak abychom se nezahltily přemírou práce,“ podotkl Radek Kocanda.