Pokud někde uvidíte na pohled příjemnou keramiku s historickými motivy templářského kříže nebo spirál, pak vězte, že patří do sortimentu Jany Havlíčkové ze Světlíku.

„Zprvu mne to jen tak napadlo, ale pak mne jeden známý upozornil, že se jedná o templářský znak,“ okomentovala vznik této řady.

Možná za tuto inspiraci může krajina a historie kolem Světlíku nebo Českého Krumlova, protože historie z těchto číši jen čiší. A nejen z nich. Jakýsi poctivý starý fortel je znát ze všech výrobků, které Jana Havlíčková souhrnně pojmenovala Keramika ze Štokova.

Štokov je totiž název statku, na který se do Světlíku přistěhovala až z dalekých Krkonoš před čtyřmi lety. „Problém byl ale najít tady na Českokrumlovsku práci,“ zavzpomínala.

Jediným možným řešením se posléze ukázala rekvalifikace. „Ve spolupráci s úřadem práce jsem absolvovala kurz a asi po roce jsem už začala fungovat sama, na živnostenský list.“

Dlužno dodat, že keramiku nikdy předtím nedělala, i když ji to k ní nějak vnitřně táhlo. Ale její dosavadní seznam zaměstnání ukazuje nejčastější položky jako servírka, nebo prodavačka.

A najednou to šlo. Jak dodává, je sama svojí paní, pánem svého času, vedoucím i zaměstnancem.

„Podle žádných historických nebo místních vzorů nepracuji, za vším je spíše momentální nálada,“ shrnula Jana Havlíčková s tím, že někdy je to opravdu náročné, ale zároveň dodává: „Co dneska náročné není?“