Když si v některé z českých cukráren koupíte dort anebo si z pizzerie ponesete oblíbenou pizzu, může se stát, že pochoutku doma vybalíte z krabice, kterou vyrobili invalidní lidé a lidé se změněnou pracovní schopností v Kaplici.

V místní chráněné dílně, jež sídlí v objektu někdejšího supermarketu na okraji města, totiž přibyly nové papírenské stroje. A tak zaměstnanci dílny kromě balení igelitových rukavic do balíčků či kompletace víček aerosolových obalů nově zvládají i výrobu kartonáže, její vyřezávání anebo potisk.

„Nakoupili jsme novou montážní linku a kartonážní frézu. V současné době tedy máme kompletně zařízenu papírenskou výrobu tak, jak jsme si představovali začátkem letošního roku, kdy jsme chráněnou dílnu v Kaplici otevírali,“ uvedl Jaroslav Bittner, jednatel firmy TRE MAS, která chráněnou dílnu provozuje.

S rozšířením výroby souvisí i zvýšení počtu pracovních míst, které chráněná dílna nabízí. „V současné době zaměstnáváme 53 lidí s přiznanou invaliditou. Jde o pracovníky s vrozenými vadami, po těžkých úrazech, psychickými problémy anebo lidi, kteří například prodělali mozkovou příhodu. Nově přitom přijímáme minimálně deset zaměstnanců,“ upřesnil Jaroslav Bittner.

„Zájem přitom máme i o zdravé lidi, které potřebujeme hlavně na obsluhu strojů pro nepřetržitý provoz a zajištění výstupní kontroly,“ doplnil Jaroslav Bittner.

Dodal, že do konce letošního roku už se výroba zřejmě nerozšíří, i tak ovšem vedení společnosti v hlavě stále nosí plán na další expanzi firmy. „Nejdříve ale musíme naplno rozjet současnou výrobu a pak můžeme v rozšiřování výrobních prostor pokračovat dál. Původní předpoklad zaměstnat v Kaplici až sto lidí sice nenaplníme hned, ale věřím tomu, že postupem času se k tomuto číslu propracujeme,“ naznačil Jaroslav Bittner.

Invalidní zaměstnanci chráněné dílny i ti se změněnou pracovní schopností nyní pracují na částečný úvazek ve dvou šestihodinových směnách, přičemž
jim vedení firmy poskytuje nad rámec zákoníku práce placenou patnáctiminutovou pauzu na jídlo či uspokojení kuřácké vášně. Diabetici pak mají v souladu se zákonem možnost čerpat přestávku na jídlo každé dvě hodiny. „V souvislosti s předpokládaným přijetím dalších pracovníků nyní rozšiřujeme šatny, aby tady všichni zaměstnanci měli odpovídající zázemí,“ podotkl Jaroslav Bittner.

Už od října loňského roku je u společnosti provozující chráněnou dílnu zaměstnána Lenka Němčanská z Rychnova nad Malší. „Nejdříve jsem doma balila rukavice, a když se v lednu otevřela dílna v Kaplici, začala jsem dojíždět sem. Jezdíme autem ve dvou, pracovní doba nám vyhovuje, a tak je to ideální,“ řekla Lenka Němčanská, jež práci předtím marně sháněla celý rok. „Když jsem řekla, že mám částečný invalidní důchod, nikde mě nechtěli. Všude řekli, že mi zavolají, ale dodnes se nikdo neozval. Tady dělám, co je třeba – skládám rukavice nebo lepím krabice. A jsem spokojená,“ doplnila Lenka Němčanská.

Po rok a půl dlouhém obcházení potencionálních zaměstnavatelů bez kýženého výsledku v kaplické chráněné dílně před třemi měsíci zakotvila také Lenka Pilátová z Bujanova.

„Poslali mě sem z úřadu práce. Mám částečný invalidní důchod, a tak mě jinde zaměstnat nechtěli. Tady navrhuji krabičky pro zákazníky. V závislosti na rozměrech, které si určí, je nejdříve musím nakreslit v počítači a poté vyříznout na mašině. Byla jsem na dvoudenním školení a zvládám to celkem bez problémů,“ usmála se Lenka Pilátová.

Do Kaplice společnost TRE MAS svou výrobu přemístila z Českého Krumlova. Hlavním důvodem byly podle jednatele Jaroslava Bittnera výrobní prostory, které jsou v Kaplici větší a umožní další expanzi firmy.

Chráněné dílny
-na Českokrumlovsku je v provozu devět chráněných dílen
-pracuje v nich celkem 158 lidí