Jestliže oblékáte kuchařský rondon anebo roznášíte hostům v restauraci jídlo a pití, nejspíše jste museli v uplynulých týdnech zavítat na úřad práce. Anebo se dosud strachujete, zda budete mít jistý příjem i přes zimu.

Vyplývá to alespoň z aktuální statistiky nezaměstnanosti na Českokrumlovsku, podle níž se v září na úřad práce přicházeli nově zaevidovat coby uchazeči o zaměstnání hlavně kuchaři, číšníci a servírky i pomocní pracovníci ve výrobě.

„Je to rok co rok stejné. V sezoně si člověk sice přijde celkem na pěkné peníze, přes zimu ale musí spoléhat na podporu. Kdo chce pracovat v Krumlově, musí se s tím zkrátka smířit,“ potvrdil vyučený kuchař Jan Petráček.

Možná i on, zcela jistě však vybraní jedinci z celkového počtu 2917 lidí, kteří byli k 30. září na Českokrumlovsku bez zaměstnání, nově zamíří kromě úřadu práce i na poštu.

Uchazeči o práci, kteří budou zařazeni do nového projektu Docházka nezaměstnaných, se totiž na základě pozvánky budou muset hlásit i na pobočkách České pošty vybavených pracovištěm Czech Point. Důvod? Úřad práce tak bude mít lepší kontrolu, zda uchazeč někde nepracuje načerno. V budoucnu by pak novinka měla žadateli o práci přiblížit nabídku volných míst.

O povinnosti hlásit se na poštách se uchazeči o zaměstnání dozvědí při návštěvě úřadu práce. „Zprostředkovatel při návštěvě otevře kartu uchazeče o zaměstnání a automatický systém jej upozorní, že dotyčný je zařazen do programu a musí se tedy dostavit na kontaktní místo veřejné správy Czech Point,“ popsal Deníku Jiří Reichl, tiskový mluvčí Generálního ředitelství Úřadu práce.

Do cílové skupiny projektu Docházka nezaměstnaných (DONEZ) spadají například lidé, kteří práci hledají opakovaně, ale také uchazeči, již měli v posledních šesti měsících zaměstnání kratší než deset dní, anebo mladí lidé do 26 let.

Zvykat si na novou povinnost podle všeho nebudou muset v regionu lidé, kteří mají kvalifikaci pro práci svářeče, řezače plamenem, páječe, nástrojáře anebo obsluhy automatizovaných strojů a zařízení na prvotní zpracování. Po lidech těchto profesí byla podle ředitele českokrumlovského úřadu práce Františka Petery v září největší poptávka ze strany zaměstnavatelů.

Celková nezaměstnanost v okrese se k 30. září zastavila na hranici 8,15 %. „Na jedno volné pracovní místo přitom připadalo 10,49 uchazeče z celkového počtu nezaměstnaných a 10,16 z kategorie dosažitelných uchazečů,“ doplnil František Petera s tím, že pracovníci českokrumlovského úřadu práce mohli zájemcům nabízet celkem 278 volných pracovních míst.

Lidí bez práce bylo letos k 30. září méně než ke stejnému datu loňského roku, a to o 114. Dramatické zhoršení situace přitom statistikové nepředpokládají. „Aktuálně nemáme hlášeno žádné propouštění zaměstnanců,“ zdůvodnil František Petera. Do problémů se ovšem dostala společnost SPG Czech v Kaplici, která zaměstnává na šedesát lidí. O dalším osudu firmy by měl v příštích dnech rozhodnout správce konkurzní podstaty.