Najít dobrou práci není vůbec jednoduché, na tom se shoduje většina nezaměstnaných. Někteří proto berou takřka všechno, co se naskytne. Patří mezi ně například i Michal Hanuš z Českého Krumlova.
„Chtěl bych dělat řidiče, řezníka, nebo prodavače. Prostě všechno. Beru cokoliv,“ řekl Hanuš, který se stal jednou z obětí světové krize. Pracoval zhruba rok a půl v automobilovém průmyslu v Dačicích, jenomže přišlo propouštění a sedmdesát procent zaměstnanců se najednou ocitlo bez práce. „A mají jich propustit ještě víc! Práci sháním už měsíc, přes svátky to ale bylo těžké. Vážně to není žádná sranda. Nejraději bych dělal toho řidiče, je mi celkem jedno, že je to časově náročné. Přes týden mám času dost, potřebuji jen volné víkendy. Ale vezmu opravdu cokoliv.“
Jezdit s traktorem
Karel Wittberger z Chvalšin by zase rád jezdil s traktorem. Přihlásil se proto na rekvalifikaci. Věří, že bude úspěšný a práci získá.
„Co jsem tak slyšel, tak je traktoristů málo. Dělal jsem dlouho na statku v Kájově, takže zkušenosti mám. Myslím si, že situace na trhu práce bude stále horší,“ míní Wittberger. Kromě statku pracoval například dva roky v Madetě. „Kluci, co jezdí s traktorem, mají 15 až 20 tisíc korun. Přes zimu je ale samozřejmě míň práce. Když jsem dělal na statku, tak jsem přes léto nechodil skoro domů. Večer jsem v deset skončil a ve čtyři ráno už musel být v kravíně,“ zavzpomínal na práci v zemědělství.
Diskriminace?
Sehnat práci se občas zdá takřka nemožné hlavně starším lidem. Jiřině Rakašové z Českého Krumlova se stalo hned několikrát, že její místo dostala mladá generace.
„Celý život jsem dělala v různých restauracích. Nyní dělám, co se najde, většinou ale brigády. Vždycky mě někam pošlou, ale přednost stejně dostanou ti mladší. Jednou mi dokonce přímo potvrdili, že mě vezmou, ale hned poté přišla mladší holka a najednou místo nebylo,“ zakroutila hlavou Rakašová. Její situace je ještě o to těžší, že se musí starat o vnoučata a nemocného manžela, potřebuje tedy jen práci přes den. „Kdybych měla dělat odpolední, bylo by to vážně hodně těžké. Myslím si, že je to skoro diskriminace starších lidí. Mladí nechtějí dělat. Starší jsou zkušenější, přesto šanci nedostanou,“ dodala.
Mladá krev
Mezi mladé hledače zaměstnání patří Irena Špilínková z Českého Krumlova. Ráda by dělala sekretářku a věří, že se jí poštěstí. „Myslím, že to není bez šance. Na internetu jsem kolem administrativy našla spoustu věcí,“ řekla Špilínková, která se nedávno vrátila z Dánska. „Přiletěla jsem rovnou do té krize,“ usmála se mladá dívka. „V Dánsku jsem se starala o domy lidí. Pečovala jsem o jejich zvířata a tak. Myslím si, že když člověk opravdu práci chce, tak ji najde vždycky.“