Hladina řeky v centru Českého Krumlova v noci na pondělí vystoupila na některé terasy a náplavky hlavněv Rybářské ulici. Kromě několika zaplavených sklepů ale žádný větší problém nepřivodila.

„Situaci zvládáme vlastními silami,“ konstatoval v pondělí dopoledne starosta Českého Krumlova Luboš Jedlička. „Proběhla jednání o bezpečnosti ve městě mezi radnicí, policií, hasiči a Povodí Vltavy. Rozdělili jsme si úkoly, které zajistí buď město ohledně pytlování, informovanosti obyvatel nebo vyčištění kempů od nezodpovědných vodáků,“ doplnil starosta s tím, že právě hazardérství některých lidí je často největším problémem.

Během neděle i pondělka se mezi sebou postupně kontaktovali starostové Českého Krumlova, Vyššího Brodu, Kremže, Zlaté Koruny nebo Holubova. Situace je u nich většinou stabilizovaná. „Před chvílí jsme mluvil i s ředitelem krajského úřadu s tím, ať se soustřeďují spíše na Písek a okolí. My si to tady v Českém Krumlově zvládneme sami, pokud se nezhorší počasí,“ shrnul Jedlička.

I v regionu už je lépe

Lidé ze zaplavených oblastí v regionu si konečně užili trošku klidnější noc. Po smršti, která přišla ze soboty na neděli, voda poměrně dost klesla. „Celkem dost se to uklidnilo. Nyní holt pracujeme na opravách, hlavně tedy poničených komunikací,“ řekl starosta Křemže Josef Troup.
Klid byl i v Benešově nad Černou, i když nějaká ta kapka během noci spadla. „Dneska je klid. Naštěstí. Lidé jsou ale pořád na nervy, co ještě může přijít,“ řekla starostka Benešova nad Černou Veronika Korchová.

Pomoc postiženějším

Oblastní spolek Českého červeného kříže v Českém Krumlově vyhlásil materiální sbírku na pomoc zaplaveným oblastem Jihočeského kraje.

Jak uvedla Eva Pejchalová, budou se na malém parkovišti u autobusového nádraží v Českém Krumlově shromažďovat především úklidové a hygienické potřeby, košťata, lopaty, vědra, rukavice, desinfekční prostředky, elektrospotřebiče, nádobí a další.

Sbírka je prozatím vyhlášena od úterý 30.6. do pátku 3.7.2009 od 8,00 do 20,00 hodin.
Získaný materiál budou členové Humanitární jednotky ČČK operativně vozit do postižených oblastí.

Předpověď

Pokud nezaprší, zůstanou následující údaje i v příštích dnech obdobné:
Do Lipenské nádrže přitéká zhruba stejně vody, jako z ní odtéká okolo 80 m3. Na Římově zaznamenávají na odtoku 38 m3 a na přítoku 32 m3.

Podle meteorologických propočtů má být v první polovině týdne zataženo s protrháváním oblačnosti a budou se tvořit bouřky. Spadnout může 7 až 20 mm srážek. Pokud se místy neobjeví přívalové deště, neměly by srážky příliš ovlivnit stav vody v řekách. Meteorologové předpokládají, že se dají očekávat maximálně druhé stupně.