Hned v úvodu slavnostního podvečera starosta města Dalibor Carda sugestivně vyjádřil obdiv všem občanským iniciativám i jednotlivcům, kteří vnímají Český Krumlov jako pozitivní místo k životu a jsou ochotni svou činností přispívat k jeho atmosféře.

„Nechápu a nehodlám chápat negativismus některých jedinců třeba na sociálních sítích,“ řekl doslova. Tato rétorika pokračovala i z úst oceněných.

„Nejsem původně odsud, ale dnes jsem ráda, že jsem jedna z vás a mohu podnikat a pořádat kulturní akce v tak Krásném městě,“ řekla Helena Plachtová, která podniká v kavárenství a v ubytovacích službách. Kromě toho obohacuje společenský život města například festivalem Krumlovské podzimní recitály. Do města pravidelně přivádí interprety světových jmen a organizuje jejich vystoupení ve Vlašském dvoře a v českokrumlovské Synagoze.
Podporu a vstřícnost města k projektům Centra pro děti a mládež poté ocenil jeho ředitel Vlastimil Kopeček. Obecně prospěšná společnost již dvacet let provozuje širokou síť aktivit pro zdravý růst mladé generace a zasahuje i tam, kde už je víc, než pomyslných za pět minut dvanáct. To, zda bude mít centrum do budoucna v tomto směru stále mnoho práce, vnímá spíše pesimisticky.

„Počet rozbitých a nefunkčních rodin roste – a my se musíme postarat o to, abychom ohrožené děti provedli alespoň jejich nejsložitějším obdobím,“ uvedl při udílení cen.

Slavnostní ceremoniál završil koncert pro pracovníky v pomáhajících profesích, jejichž práci vyzdvihl místostarosta města Josef Hermann.