„Ve středu dopoledne přišel na obecní úřad jeden muž 
s tím, že jde přihlásit lidi k trvalému pobytu v obci," potvrdila starostka Přední Výtoně Regina Houšková. „V ruce držel občanky, plné moci a přihlásil čtyři osoby. Vše měl dokonale připravené. A kolem 16.30 hodin se dostavilo dalších osm lidí se stejným požadavkem, kteří byli podobně připravení včetně papíru s korespondenční adresou, kam jim má být přeposílána pošta, kdyby do Výtoně nějaká přišla."

Muž s občankami se netajil tím, že se ukáže ještě jednou s další várkou.

Tito noví obyvatelé Výtoně se přihlásili na chalupu a penzion, které jsou celou zimu opuštěné.

Co je k tomu vede? Nabízí se jediná odpověď. Obec Přední Výtoň čekají 14. března nové komunální volby. A jde 
o to, kdo bude starostou.

V řádném termínu podzimních voleb v Přední Výtoni sice nejvíce hlasů obdrželo SNK I., ale po přepočtu na mandáty, kdy SNK I. získalo tři mandáty 
a po dvou mandátech SNK ZA PŘÍVĚT. A POHLED. OBEC 
a SNK „Lipno", získala navrch tato dvě sdružení, která vytvořila koalici.

A tato dvojkoalice chce za starostu Jana Bittnera z SNK „Lipno", kterému voliči dali 39 hlasů, zatímco Regině Houškové 69 hlasů.
Z toho důvodu byl tento požadavek pro vítězné Sdružení nezávislých kandidátů I., v jehož čele stojí Regina Houšková, nepřijatelný a posléze celá kandidátka včetně náhradníků odstoupila, což znamenalo, že se v obci musí konat nové volby.

„Nedovedu si představit, jaký jiný cíl, než ovlivnit volby, by toto náhlé přihlašování mohlo mít," zamýšlí se starostka. „Za nové občany bychom byli pochopitelně rádi, ale toto je podivné. Není to však nic protizákonného. Vím, že se takové případy dějí a právě na nich je vidět, že je současný volební zákon pro malé obce naprosto nedokonalý. Nejlepší by bylo, aby se v obcích dostali do sedmičlenného zastupitelstva z dvaceti kandidátů skutečně lidé, kteří od voličů dostali nejvíce hlasů. Takto to funguje v Rakousku a Německu a je to vyřešené. Jinak se těžko lidem vysvětluje, jak je možné, že o faktickém výsledku voleb nakonec rozhodne někdo úplně jiný než oni, notabene někdo, kdo je u nás přihlášený jenom čtrnáct dní."