Rozhlédnout se doleva, poté doprava a když vstoupíte do vozovky, ještě jednou doleva.

Co čeká hříšníky

Chodec je povinen použít přechod, je–li ve vzdálenosti do 50 metrů od místa, kde hodlá přejít vozovku. Pokud tak neučiní, hrozí mu pokuta až do výše 2000 korun. Jestliže řidič neumožní chodci bezpečně přejít, může si vysloužit pokutu až 2500 korun. Chodec však musí dát řidiči šanci zareagovat a zastavit.

Toto základní pravidlo bezpečného přecházení silnice se v pondělí ráno snažili chodcům vštípit do hlav policisté ze všech obvodních oddělení na Českokrumlovsku.

A aby si pěší, mezi nimiž v době od sedmé do osmé hodiny ranní převažovali školáci, mohli cennou poučku kdykoliv připomenout, rozdávali jim strážci zákona kartičky, na nichž jsou pravidla bezpečného pohybu po silnici zaznamenána.

Podle českokrumlovské policejní mluvčí Michaely Pavlíčkové má tato akce s příznačným názvem Zebra se za tebe nerozhlédne jasný cíl – varovat chodce, že na přechodu nemají absolutní přednost a že v případném střetu s automobilem by právě oni byli těmi, kdo prohrají.

Fakt, že se pěší do silnice vrhají doslova bezhlavě a nezvažují, zda blížící se auto stihne zastavit, nebo ne, potvrdil i policista David Vrážel, jenž v pondělí hlídkoval u přechodu na kaplickém sídlišti Na Vyhlídce.

„Hodně je i těch, kteří přecházejí mimo přechody, i když to k nim nemají daleko,“ sdělil policista.

Jen co tato slova dořekl, vrhla se přímo před jeho očima do silnice mimo vyznačenou „zebru“ mladá slečna. „Tudy je to kratší,“ snažila se svůj prohřešek obhájit.

Podle Davida Vrážela však nechybují pouze chodci, ale také motoristé. „Častým nešvarem řidičů je, že jeden z nich zastaví, ale auto ve druhém směru jede dál,“ popsal policista.

„Anebo nezastaví vůbec, to se mi stává každou chvíli,“ podotkl kolemjdoucí školák Jan Kášek z Kaplice. „Raději se vždy pořádně rozhlédnu a dokud mi nezastaví, do silnice raději vůbec nevkročím,“ doplnil jedenáctiletý Jan Kášek.