Představitelé nejsilnějších uskupení už o svých koaličních partnerech mají víceméně jasno.

Zástupci jednotlivých stran a sdružení, které dostaly díky hlasům voličů mandáty v kaplickém zastupitelstvu, už si své názory na formování budoucí možné koalice vzájemně vyjasnili.

Představitelé vítězné strany Věci veřejné, která vítězstvím v komunálních volbách získala v jednadvacetičlenném zastupitelstvu hned pět křesel, už totiž jednali se zástupci všech stran a uskupení, jež se do zastupitelstva rovněž probojovaly.

„Obsahem jednání bylo vyjádření představ o možném složení vedení města a rady města. Na základě těchto jednání jsme si určitou představu o koaličních partnerech vytvořili, avšak hovořit v tuto chvíli veřejně o možných koalicích považuji za předčasné,“ uvedl lídr Věcí veřejných a budoucí možný starosta Libor Lukš.

Doplnil, že ustavující zasedání nově zvoleného zastupitelstva, na němž se rozhodne o novém starostovi, místostarostovi a složení městské rady, by se podle dostupných informací mělo uskutečnit v pondělí 8. listopadu.

Ve stejný den by se poprvé mělo sejít i nově zvolené zastupitelstvo ve Velešíně. Zde už se rýsuje většinová koalice. „O vzájemné podpoře jsme bez ohledu na výsledek voleb jednali s místní KDU-ČSL. Máme hodně podobný program, a tak se toto řešení samo nabízí,“ řekl v úterý lídr vítězného Sdružení nezávislých kandidátů pro rozvoj Velešína Jiří Růžička.

SNK pro rozvoj Velešína drží po volbách v patnáctičlenném velešínském zastupitelstvu pět mandátů, a tak má spolu se třemi mandáty křesťanských demokratů zajištěnou většinu. „Na naší dohodě s KDU-ČSL by se nemělo nic měnit. Nikdo jiný nás za účelem spolupráce neoslovil,“ doplnil Jiří Růžička.

Zástupci druhého nejsilnějšího velešínského uskupení SNK Velešín 2010-2014, kterému hlasy voličů vynesly čtyři mandáty v zastupitelstvu, se podle lídra sdružení a současného starosty Velešína Josefa Klímy sejdou poprvé v pátek.

Jak starosta předeslal, celkové směřování města se bude ubírat i v příštích čtyřech letech přibližně stejným směrem jako dosud.

„Voliči totiž vsadili vesměs na známé tváře, a tak se složení zastupitelstva příliš nezměnilo. Předpokládám, že ještě před konáním ustavujícího zasedání se společně s dalšími zastupiteli sejdeme na pracovní schůzce, kde si upřesníme vizi dalšího rozvoje města,“ dodal Josef Klíma, jenž své šance na obhajobu starostenského postu v úterý nechtěl odhadovat.