Oprýskaná fasáda či poničené schodiště už nebudou hyzdit kapli sv. Josefa a Barbory v kaplické Linecké ulici. Město se totiž chystá tuto památku ze 16. století opravit.

Jak upřesnil vedoucí odboru správy majetku Městského úřadu v Kaplici Miroslav Štětina, v plánu je oprava fasády a komínů, dále pak nátěr a oprava oken a také rekonstrukce schodiště před kaplí. Celkové náklady se vyšplhají na 917 tisíc korun.

„Jelikož je kaple evidována jako nemovitá kulturní památka, získali jsme na opravu od Ministerstva kultury finanční příspěvek ve výši 200 tisíc korun. Zbylé náklady uhradí ze svého rozpočtu město,“ uvedl Miroslav Štětina s tím, že do nového hávu budou dělníci památku oblékat od července do září.
Lešení však přes léto zahalí i další významné stavby ve městě. Teplo už nebude unikat z tělocvičny při Základní škole Školní, kde je v plánu výměna oken a dveří. „ Část oken a dveří bude z plastu a část z hliníku,“ podotkl Miroslav Štětina. V tomto případě si investice vyžádá částku lehce převyšující dva miliony korun. Ze svého rozpočtu ji v plné výši uhradí město.

Méně nákladná pak bude třetí z plánovaných oprav, a sice rekonstrukce hasičské zbrojnice v osadě Žďár. V tomto případě by na plánované práce mělo stačit přibližně 460 tisíc korun, zatím však není jasné, zda se s městem o úhradu nákladů podělí kraj, který Kapličtí požádali o poskytnutí příspěvku. „Rozhodnutí o přidělení příspěvku zatím nemáme,“ zmínil Miroslav Štětina.

V tomto případě je v plánu odizolování stavby, neboť povrchové vody vzlínají do zdiva a porušují jej, dále odvětrání včetně sanace poškozeného zdiva, nová podlaha v přední části fasády, nátěr fasády a drobné klempířské práce. I v tomto případě by hasičárna měla zazářit novotou nejpozději v září tohoto roku.