Český Krumlov – Psí útulek v českém Krumlově přijme každý týden pět zvířat, přičemž výrazným způsobem převládají psi. „Od začátku roku máme k dnešnímu dni chycených 147 zvířat, což je dost," řekla včera Vladimíra Garajová, správkyně stanice krumlovského psího útulku. „Letos se hodně psů muselo původním majitelům zabavovat z důvodů nevhodných podmínek chovu. Lidé si pořídí psa, následně zjistí, že se o něj nechtějí starat, tak ho přivážou. Často zvířata vyhazují z aut, nebo je uvazují ke značkám." Ani ke kočkám se lidé příliš šetrně nechovají a jsou schopni nechat právě narozená koťata v krabici napospas osudu. Nyní je v útulku několik měsíčních koťat a jeden zhruba čtyřletý kocour. Do útulku se dostávají jednak zvířata zcela zdravá a ve výborné formě, což jsou například psi, kteří utečou od svého majitele. Na druhé straně však i zvířata, která se nacházejí v zuboženém fyzickém i psychickém stavu. To zejména v případech, kdy jsou odebrána majiteli kvůli týrání.
„Nejčastějším důvodem, proč se lidé chtějí zbavit svého zvířete bývá stěhování z rodinného domu do pronájmu, stáří, kdy majitel již není samostatný a odchází například do domu s pečovatelskou službou, finanční situace a podobně," říká Vlasta Horáková, vedoucí českokrumlovského městského odboru životního prostředí a zemědělství. Pokračuje: „Velmi často se setkáváme bohužel i s tím, že mazlíčka netoleruje nový člen rodiny. Nemám na mysli novorozence, ale nové životní partnery majitelů zvířat."
Nový domov se podaří najít drtivé většině zvířat, která žijí v krumlovském psím útulku. Liší se pouze doba jejich pobytu. „Po štěňatech bývá taková poptávka, že uchazeči často významně převyšují počet štěňat. U psů problematických, čímž myslím bázlivé či dominantní psy, bývá doba delší. Nicméně platí, že na každého psa čeká ten správný majitel," míní Vlasta Horáková.
V aktuální nabídce krumlovského útulku je například dvanácti až čtrnáctiroční kříženec Bob, který je slepý a špatně slyší. Brit je zase dvanáctiletý kříženec. Poslední léta žil uvázaný na řetězu v odpadcích, zanedbaný a bez kontaktu s ostatními zvířaty. Rita je třináctiletá fena německého ovčáka, která byla svému majiteli zabavena kvůli týrání. Mají takto staří psi vůbec ještě šanci najít nového majitele? „Stáří není důvodem, proč by u nás pejsek či kočička zůstal na dožití," říká Vlasta Horáková. „Naopak už několikrát jsme se setkali se zájemcem, který chtěl, vzhledem k svému vyššímu věku, výhradně staršího psa či kočku. V současné době máme jednoho křížence, který už je velmi starý, ale především má mnoho zdravotních neduhů. Je pravděpodobné, že u nás dožije."
Do krumlovského útulku jsou přijímána pouze zvířata toulavá, opuštěná, případně zraněná, u nichž není známý majitel. Dále pak zvířata odebraná majiteli z důvodu týrání. „Pokud bychom brali i ta, o která nejeví majitelé již zájem, kapacitu bychom mohli navýšit zhruba na pětinásobek, přičemž o finančních nákladech se ani nezmiňuji. Zvíře je živá bytost, která má emoce a velmi silné a hluboké city. Nelze ho odložit jako sepranou košili," zdůrazňuje Vlasta Horáková a dodává, že se v útulku dnes a denně setkávají se zvířaty, která odmítají stravu, jsou apatická, bez zájmu o kohokoliv a cokoliv, s výjimkou páníčka, který je opustil. Trvá pak hodně dlouho než psa či kočku přesvědčí, že může lidem ještě věřit. Momentálně je v krumlovském psím útulku třicet čtyři psů a osm koček. V roce 2012 bylo do útulku přijato celkem 262 zvířat. Ke svému původnímu majiteli se vrátilo 98 z nich. Nového páníčka našlo 148 psů a koček. V roce 2013 útulek přijal 236 zvířat, přičemž 125 psů a koček se dočkalo nových majitelů. Sto tři jich bylo vráceno těm původním.