Český Krumlov – Urologická ambulance v nemocnici 
v Českém Krumlově provede ročně stovky odběrů krve na zjištění hodnot prostatického specifického antigenu (PSA). Následnou biopsii (diagnostická metoda, která se používá k upřesnění biologické povahy odebírané tkáně či buněk) prostaty pak ve zdejší nemocnici podstoupí zhruba osmdesátka mužů za rok. Sdělil to lékař českokrumlovské nemocnice Jiří Doležal. „Většina vyšetřených přišla do ambulance s různými močovými potížemi. S preventivním vyšetřením souhlasili prakticky všichni. V poslední době přibývá i mužů, kteří sami aktivně přicházejí a prevenci vyžadují," řekl Deníku. Právě na důležitost prevence poukazuje většina lékařů, kteří se shodují na tom, že pokud je nádor lokalizovaný pouze v prostatě, lze onemocnění 
v drtivé většině kompletně vyléčit. Musí se o něm ale včas dozvědět. O šíření osvěty se snaží také nadační fond badmintonisty a účastníka Letních olympijských her v Pekingu a Rio de Janeiru Petra Koukala, který chce v rámci roadshow „STK pro chlapy" přesvědčit tisíce českých mužů k preventivním zdravotním prohlídkám.

„Až se čeští muži začnou starat o své zdraví jako o auta, budeme mít vyhráno. Mne také nikdy nenapadlo, že mohu onemocnět, a když mi ve 24 letech zčistajasna diagnostikovali rakovinu varlat, byl to pro mne šok. Na operaci jsem musel hned druhý den," vzpomíná Petr Koukal na moment, který rozhodl o tom, že se začal věnovat osvětě prevence. Jeho roadshow jezdí po hudebních festivalech a dalších akcích a nyní je k vidění například i v Olympijském parku Rio-Lipno. Již zdálky jsou vidět oranžové Toi toiky s nápisem „Ukaž, jak jsi vyčůraný". V nich si mohou pánové změřit, jak silný proud mají. „Snažíme se upozornit muže na to, že průtok moči je jeden z indikátorů rakoviny prostaty. V toi toi je čidlo, které měří rychlost průtoku. Čím silnější, tím lepší. A pány to baví a soutěží i mezi sebou," řekl koordinátor projektu Vojtěch Klapouch. V jejich stánku jsou hostesky, studentky z lékařské fakulty, které rozdávají Manuály pro údržbu chlapa a vše ochotně vysvětlují. V manuálech se pánové mimo jiné dozví, jak absolvovat preventivní odběr krve, i seznam stanic, kde odběry provádějí. Jedna z nich je i v Českém Krumlově v ulici T. G. Masaryka 188.

Nad preventivní prohlídkou by se určitě měli zamyslet potomci či sourozenci mužů, kteří nádorem prostaty onemocněli. Rizikovou skupinou pro vznik nádoru prostaty jsou muži ve věku 50-70 let. Rakovina varlat může však postihnout i daleko mladší ročníky. Proto se „STK pro chlapy" v loňském roce vydalo o rizicích a hlavně prevenci přednášet žákům středních škol.

Návštěvníci parku Rio-Lipno většinou o prevenci někdy slyšeli, ale zatím o ní nikterak intenzivně nepřemýšleli. „Ale v budoucnu zvažuji, že bych se nechal vyšetřit," vybočuje z řady Luděk z Klatov.

„Z našeho posledního výzkumu české populace vyplynulo, že preventivní onkologické prohlídky absolvuje pouze čtvrtina českých mužů. To se bohužel promítá do velmi pozdní diagnostiky, takže například rakovina tlustého střeva je u každého druhého mužského pacienta v České republice diagnostikována příliš pozdě," říká Filip Hrubý, tiskový mluvčí skupiny Sanofi, která je partnerem kampaně STK pro chlapy.