Hlavními aktéry sporu jsou 68letý obyvatel vsi – veterinární lékař Jan Pudil a starosta obce Mirkovice (pod niž Malčice spadají) Antonín Gallistl. Shodují se v tom, že samotnému útoku předcházela vzájemná slovní rozepře, poté se však jejich verze zásadně rozcházejí.

Pudil tvrdí, že jej starosta a další pracovník obce, který svážel dřevo na traktoru, napadli ranami pěstí a chtěli mu zničit kameru, na niž si kácení stromů natáčel. Domníval se prý totiž, že k tomu starosta nemá potřebné povolení. „Tyto dvě osoby mě surově a zákeřně napadly a zbily. Starosta mě mlátil zepředu pěstí do hrudníku a do břicha a ten druhý mi dával rány pěstí zezadu na hlavu a na záda. Měl jsem tam pak hematomy velikosti dlaně. Modřiny dosud přetrvávají, cítím tlak v hlavě a bolí mě v oblasti ledvin a jater. Největší újmu jsem však utrpěl po psychické stránce,“ popisuje Jan Pudil. Starosta však vidí situaci zcela opačně. Pudil mu dal údajně pěstí do obličeje a druhý zaměstnanec úřadu do sporu vůbec nezasahoval.

„Napadl mě při výkonu mé funkce. Byli jsme na obecních pozemcích, kde jsme káceli náletové dřeviny a pár větších stromů, na což máme samozřejmě povolení. Pan Pudil nás tam fotil a pak předstoupil před traktor a chtěl nám zamezit v odjezdu. Když jsem vytahoval patník, který nám překážel při výjezdu a není na jeho pozemku, přiběhl blíž a začal mě znova fotit. Odstrčil jsem mu ruku s foťákem a hned nato mi dal pěstí do obličeje. Zaměstnance jsem naopak musel držet, aby si to s ním nevyřídil sám,“ vysvětluje Antonín Gallistl. Oba tvrdí, že se museli nechat ošetřit a mají na to příslušnou dokumentaci.

Oba aktéři zároveň přiznávají, že už spolu měli spory v minulosti. Asi před dvěma lety totiž nechal starosta zpevnit sutí polní cestu, která ústí za domem Jana Pudila. Ten však tvrdí, že v zavážce byl i materiál, který tam rozhodně nepatří a že byla celá tato akce neúčelná, protože první silnější déšť spláchl nános přímo do vesnice.

„Byly i tam i velké kusy betonu, všelijaké dráty a sklo, takže se tam vůbec nedalo projet. Když jsem starostu žádal o jejich odstranění, tak se mi vysmál. Případem se pak začala zabývat komise životního prostředí a nápravu nakonec musel stejně zjednat,“ popisuje Pudil.

Starosta Gallistl však toto tvrzení odmítá. „Opravovali jsme tam lesní cestu, ve které byly díry a kaluže. Jeden místní stavitel zrovna něco boural a tak nám tu suť nabídl. Vyhláška o odpadech nám nařizuje, že ji musíme využít jinde než na skládce, tak jsme ji dali tam. Byly tam normálně staré cihly, malta a omítky. Našlo se tam sice asi půl kolečka střepů a nějaké plasty, to jsme však odstranili a pak to zavezli zeminou. Pan Pudil však z toho dělal kdo ví jaký problém a takhle je to s ním pořád. Stěžují si na něj i ostatní občané,“ argumentuje Gallistl.
Fyzický konflikt mezi oběma aktéry vyšetřuje teď policie. Případ kvalifikovala jako přestupek proti občanskému soužití. „Jednalo se o osobní spor těchto dvou lidí. Přestupkové řízení je však neveřejné, proto k němu nebudeme podávat žádné bližší informace,“ uzavírá krumlovská policejní mluvčí Michaela Pavlíčková.