„Nechali jsme udělat sondy do stropu v části, kde byla dřevěná konstrukce přidaná až někdy ve 20. století,“ přiblížil Miroslav Reitinger, jednatel Českokrumlovského rozvojového fondu. Právě Fondu dům patří a jeho rekonstrukce, která vyjde na zhruba šest milionů, se pomalu blíží ke konci.

Dům na náměstí
Historie domu č. 2 sahá k roku 1300, byl několikrát přestavěn. Dnes je v něm infocentrum, restaurace, penzion a fotoateliér, nové zázemí tu najde Sdružení cestovního ruchu, destinační management a Sdružení průvodců. Budova by ale měla sloužit také jako spolkový dům. „Rádi bychom, aby si toto místo našly různé spolky, sdružení a společnosti, pro které chceme vytvořit opravdu atraktivní podmínky, nejenom prostředím, ale co se týče i nájmu,“ řekl Miroslav Reitinger, jednatel Českokrumlovského rozvojového fondu, vlastníka domu.

„V těch místech byla patrně černá kuchyně, která se kolem roku 1920 při velké rekonstrukci zbourala a do místnosti se dal technický trámový strop, který je z dnešního pohledu nehodnotný.“

Až postupem dalších prací stavebníci zjistili, že původní historický trámový strop zakrývá celé tři čtvrtiny místnosti. Dnes jsou trámy kompletně zrestaurované a celý sál dostal novou výmalbu podle poslední nálezové situace.

„Zrekonstruované prostory budou sloužit také pro různá kulturně společenská setkání,“ doplnila mluvčí města Petra Nestávalová. „Například už letošní Festival vína bude nabízet několik večerů v nových sálech.“

V domě, který sousedí s radnicí, bývaly kanceláře městského úřadu. „Následně zde sídlila nezisková organizace ICOS, po jejímž přesunu do nových prostor se Českokrumlovský rozvojový fond pustil do rekonstrukce prvního a druhého patra domu,“ dodala.