Sklopný jez za několik desítek milionů korun se na Vltavě v centru Českého Krumlova stavět bude, byť s určitým zpožděním. Tolik odpověď všem, kteří už v těchto dnech vyhlíželi v meandru řeky pod Plášťovým mostem stavební ruch.

Stavba jezu navazuje na dřívější bagrování a dláždění koryta řeky Vltavy v Českém Krumlově a podle některých dříve uváděných informací měly práce začít už touto dobou. Až teprve teď se ale rozbíhá výběrové řízení na dodavatele stavby. Pokud vše půjde dobře, bude dodavatelská firma vybrána v listopadu. Když se k tomu přičtou všechny zákonné termíny, vypadá to, že stavba nezačne dřív než v lednu či ještě později, podle tvrdosti nadcházející zimy.

„Stávající jez se zbourá a namísto něj postavíme zcela nový,“ sdělil Deníku v závěru minulého týdne Martin Poláček z Povodí Vltavy, který se protipovodňovým opatřením v Českém Krumlově věnuje už několik let. Se stavbou a zásadními změnami v řece i na břehu se budou muset vyrovnat během nadcházejícího roku jak vodáci, tak pravděpodobně i prodejci a obchodníci v části centra zvané Ostrov a jeho okolí.

Nejen, že se během sezony zcela změní tvář této části koryta řeky, ale i prostor pod patrovým Plášťovým mostem a cesta kolem parkoviště v Jelení zahradě. To je totiž jediná možná přístupová trasa k budoucímu staveništi. Ale také i takřka hlavní přístupová cesta podstatné části turistů do města. Podle Martina Poláčka bude výsledné řešení tohoto oříšku záležet i na vybrané dodavatelské firmě. „Možností je několik. Buď bude přístupová trasa do centra v těchto místech pro pěší úplně uzavřena, nebo bude jejich průchod za určitých bezpečnostních opatření částečně umožněn,“ dodal Martin Poláček.

Přinejmenším po určitou dobu ale bude přístup do města zpod Plášťového mostu opravdu uzavřen pro všechny, protože Krumlovu se podařilo získat dotační peníze na opravu pěší lávky na ostrov a tak bude někdy zjara příštího roku kvůli totální rekonstrukci nepřístupný i tento most.

Sama konstrukce jezu bude také zcela jiná, než je v kraji zvykem. Kromě jedné propusti pro vodáky bude na první pohled velice podobný tomu, co se dá v těchto místech vidět doposud. To nejdůležitější zůstane očím kolemjdoucího skryté. „Bude to ocelová konstrukce opláštěná podle požadavků památkářů dřevem. Při povodni se sklopí do dna řeky, mimo povodeň se vztyčí do své horní polohy,“ doplňuje Martin Poláček s tím, že celý tento pohyb v zásadě obstarají přírodní zákony. Při pohybu dolů totiž konstruktéři jezu využijí vlastní váhu celé konstrukce. Zpátky nahoru pak jez vyzvedne svým tlakem přitékající proud Vltavy. Jen pouze v případě nutnosti by se ke zvednutí konstrukce měla využívat strojovna ukrytá v jednom z pilířů jezu.