Své hudební dítě, jež se na svět klubalo téměř rok a půl, pokřtil koncem minulého týdne autorský tým soustředěný kolem Karla Dvořáka a Dušana Grmolce.

Plno zážitků…

Natáčení hudebních klipů bylo plné nenadálých a vtipných situací: „Vor, po kterém Karel Dvořák pluje v prvním klipu, zůstal po natáčení na vodě ve Větřní. Utrhl se ale a doplaval až do Českého Krumlova před ZŠ Linecká, kde Karel dělá ředitele,“ zavzpomínal vydavatel Jan Houska.

DVD s názvem Tak se nám…, na jehož vzniku se nemalou měrou podíleli studenti Vyšší odborné školy filmové ve Zlíně, má nevšední formou hudebních klipů mapovat historii i současnost Českého Krumlova a také přiblížit tradici výroby papíru ve Větřní.

Jednotlivé hudební klipy, které jsou doslova pastvou pro oči, zavádějí diváky například na českokrumlovské zámecké schody, ale i na úvrati železniční trati nedaleko Kájova nebo v hlubokém lese.

„DVD Tak se nám… považuji za krásné dílo, které skloubilo hudební fortel místních muzikantů, filmové umění studentů ze Zlína a vidění světa Karla Dvořáka a dalších,“ uvedl v pondělí Dušan Grmolec, který stál u samotných počátků nevšedního projektu a účastnil se i celého natáčení. „Nejtěžší bylo dotáhnout projekt až do konce. Dík patří všem, kdo se na vzniku filmu podíleli,“ doplnil Dušan Grmolec.

Karel Dvořák si oddychl, že celý projekt dorazil konečně do cíle. „DVD, které už můžeme držet v ruce, je vyvrcholením rok a půl dlouhé práce. Dalo to zabrat, ale bylo to opravdu fajn,“ řekl Karel Dvořák, který figuruje takřka na většině hrací plochy.

Jedním ze členů tvůrčího týmu byla i studentka Vyšší odborné školy filmové ve Zlíně Petra Ptáčková. „Jsem moc ráda, že jsem se na natáčení hudebních klipů mohla podílet. Dny, které jsem v Krumlově s mými spolužáky strávila, byly plné šťastných náhod, lidí a zážitků, na které nezapomenu,“ zhodnotila Petra.

Podotkla, že i když od hlavních tvůrců občas zaznívala mladými umělci nepříliš oblíbená poučka „Nedělejte z toho umění“, nadějným filmařům přinesly natáčecí dny hodně zkušeností, které zúročí při další práci.

„DVD s názvem Tak se nám… nakonec tvoří devět pohodových klipů, které ukazují Krumlov nejen s jeho slavnými památkami, ale i jeho tradice, minulost a současnost, život normálních Krumlováků,“ přiblížila Petra Ptáčková.

DVD Tak se nám… je distribuováno hlavně přes internetové obchody. Jedním z hlavních cílů je ale propagace Českokrumlovska.

„Disk bude propagovat Českokrumlovsko na nejrůznějších festivalech a podobných akcích. Do klasické distribuce, tedy například do kamenných krámů, DVD nepůjde.

Myslím si ale, že kdo si k němu bude chtít nalézt cestu, nebude mít problém. Stačí si ho vyhledat na internetu,“ řekl Jan Houska z Nakladatelství Růže, pod kterým nosič vyšel. Také Houska, který je aktivním muzikantem, ve filmu figuruje.

Video má za sebou i křest, který se uskutečnil v pátek v Pivovarských zahradách. Disk byl polit opravdu speciální směsí.

„Byla to míchanice rozpuštěných novin, moravské slivovice, krumlovského piva a vody z Vltavy. Ještě bych rád zmínil, že se této tekutiny neváhal napít jeden z hlavních protagonistů. Ano, byl to Karel Dvořák, který měl pak tu směsici i ve vousech,“ smál se Houska.

„Ještě ten den v noci jsme si pak užili první veřejné promítání v Saloonu Šnek, kde bylo narváno. Byla sranda pozorovat reakce návštěvníků.“

RECENZE: Tak se nám… diváky pobaví, pohladí a stejně tak dojme

Vizuálně krásná a hudebně hladící po duši je sbírka videoklipů Tak se nám…, která aktuálně vyšla pod taktovkou Karla Dvořáka a Dušana Grmolce.

Poetickou atmosférou napěchovaný disk představuje divákům zajímavé a hlavně originální záběry na Českokrumlovsko, které jsou doplněny pohodovými skladbami místních umělců. Ty perfektně reprezentují hudební scénu, jež má v Českém Krumlově nejsilnější zázemí – folk.

Studentům z Vyšší odborné školy filmové ve Zlíně se podařil doslova husarský kousek, kdy obrazy vzešlé z jejich rukou žijí v dokonalé symbióze s hudební stránkou. Za nejsilnější považuji hlavně druhý klip s názvem Šanson v podkroví, který dokumentuje život v romském ghettu ve Větřní.

S touto obcí souvisí i další výrazné video pojmenované Ve tmě, kdy Karel Dvořák splouvá Vltavu na voru. Škoda jen, že nejsilnější záběr ruší projíždějící vodáci.

Tak se nám… je řemeslně precizně odvedená práce, která vnáší zase o něco jiný pohled na Českokrumlovsko. Má jen jednu vadu – devítka skladeb zabere plochu zhruba pouhé půl hodiny, což je málo.

Hodnocení: 80%

Václav Votruba, Martin Tröster