Prestižní titul Vesnice roku 2010 se budou v tomto roce pokoušet získat dvě obce z Českokrumlovska – Přídolí a Mojné. Zatímco Přídolí už zabodovalo v minulém roce, Mojné je v této soutěži nováčkem.

Poznámku Václava Votruby Nemáme se snad s čím chlubit? si přečtěte ZDE!

„Říkala jsem si, že kdybych teď Mojné nepřihlásila, hodně by mě to potom mrzelo. Myslím si, že ta vesnice, lidé, kteří tady žijí, si to opravdu zaslouží,“ řekla starostka Mojného Jana Zoufalá.

Silnou zbraní by v Mojném mohla být pěkně upravená náves. „Podle mě tu máme opravdu pěkné veřejné prostranství. Máme tu pána, který se nám o ně stará. Je moc šikovný. Hlavně kvůli němu by mě nějaké ocenění ve Vesnici roku 2010 moc potěšilo,“ řekla Zoufalá.

„Samozřejmě ale počítám s tím, že člověk musí soutěžit několik let. Nedělám si iluze, že se přihlásíme a obec je hned úspěšná.“

Přídolští se od minulého roku mohou pochlubit diplomem za péči o kulturní dědictví. Letos hodlají zaútočit na jednu ze stuh, klidně zlatou, což je to nejhlavnější ocenění.

„Pokud uspějeme, budeme samozřejmě jenom rádi. Raději ale netipuji jakou máme šanci,“ usmál se přídolský starosta Jiří Štěpánek. „Ve společenském životě jsou obce, které toho mají určitě víc. Tam nejspíš neuspějeme. V péči o životní prostředí ale šanci máme. A proč bychom rovnou neměli šanci na zlatou stuhu. Uvidíme.“

Podle Štěpánka je v Přídolí více záležitostí, které se podařilo úspěšně vyřešit. „Stejně tak jsou ještě věci, které je potřeba udělat. Uvidíme, jak budeme posouzeni. V každém případě jsme se přihlásili pro další zviditelnění obce, aby bylo vidět, že se tu také něco dělá,“ uvedl Jiří Štěpánek.

Komise, která obce zhodnotí, navštíví Přídolí a Mojné 18. června. „Nejdříve si s komisí sedneme do zasedací místnosti, kde se nás budou ptát na nejrůznější věci. Poté se uskuteční obhlídka obce a osad. Ukážeme jim, čím se pyšníme, čím bychom se rádi prezentovali,“ řekl Štěpánek.

Vítězství přinese slávu, ale i peníze

Pouhé dvě obce z Českokrumlovska se letos přihlásily do Vesnice roku 2010. Důvod tak nízké účasti? Náročnost přípravy, která je pro starosty nad rámec běžné práce.

„Takové přihlášení znamená čtrnáct propsaných večerů. Dá to opravdu zabrat. Leckoho to může odradit,“ řekl přídolský starosta Jiří Štěpánek.

Některé obce také vyčkávají na nejvhodnější okamžik, kdy do boje o prestižní titul vyrazit. „Snad se nám letos podaří opravit fasády, obec pak bude vypadat hned jinak. Pokud ano, tak se do Vesnice roku možná pustíme příští rok. Zatím to nemělo smysl,“ řekl Petr Trajer, starosta Besednice, která dříve v této soutěži zaznamenala úspěchy.

Kdo se přece jenom odváží svoji obec přihlásit a nakonec dosáhne úspěchu, může počítat s příjemnými dopady. „Přineslo nám to popularitu, peníze a možná v obci narostl také patriotismus. Najednou se o nás vědělo, což bylo příjemné. To byl asi ten největší efekt.

Také jsme tu přivítali různé návštěvy, například tehdejšího prezidenta Václava Havla,“ řekl Jan Piterka, starosta obce Svatý Jan nad Malší, která vyhrála soutěž Vesnice roku 1997 a v roce 2002 zelenou stuhu za péči o krajinu a životní prostředí.

Vítězství má ale i svoji stinnou stránku. „Nastartovalo to mezi lidmi závist, protože největší slávu kolem tohoto titulu zažívá starosta. Ostatní tedy mohou mít pocit odstrčenosti,“ podotkl Jan Piterka.

Stuhy pro vítězné obce

Cílem soutěže Vesnice roku je snaha vyzdvihnout aktivity obcí. Hodnotícími kritérii jsou například koncepční dokumenty, společenský život, aktivity občanů, podnikání a tak dále.

V rámci hodnocení krajských kol mohou obce získat některá z následujících ocenění: Zlatá stuha - za vítězství v krajském kole, modrá stuha - za společenský život, bílá stuha - za činnost mládeže, zelená stuha - za péči o zeleň a životní prostředí, oranžová stuha - za spolupráci obce a zemědělského subjektu.

Mimo to mohou obce získat i různé diplomy, například za vzorné vedení kroniky, knihovny a podobně.

Výhru poslali Přídolští do Bordovic

Patnáct tisíc korun vloni získalo Přídolí spolu s diplomem za péči o kulturní dědictví v rámci soutěže Vesnice roku. Zastupitelé se zachovali velice solidárně a rozhodli se získané peníze použít na dobročinné účely.

Sumu poslali moravské obci Bordovice, kterou poničila velká voda. Patnáct tisíc korun by ale jen stěží zalepilo škody, které povodně způsobily. Z toho důvodu se obec rozhodla na Moravu poslat rovnou sto tisíc korun.

„Doplnili jsme těch 15 tisíc o 85 tisíc korun z vlastního rozpočtu, protože by jim to jinak moc nepomohlo,“ řekl starosta Přídolí Jiří Štěpánek.

Zajímavostí je, že Přídolí ani Bordovice o sobě navzájem do té doby nevěděly. Přídolští si totiž vybrali náhodnou obec podobné velikosti.

„Bylo to opravdu veliké překvapení. Popravdě jsem ani nevěděla, že nějaké Přídolí existuje. Voda nám způsobila poměrně dost škod, pomoc od Přídolských nás tedy moc potěšila,“ řekla bordovická starostka Bohumila Trčková.