Mezi nejstarší obce nejen Českokrumlovska, ale celých jižních Čech, patří Přídolí. Ačkoliv je nejstarší zmínka o obci datovaná do roku 1220, dá se předpokládat, že přídolské kořeny sahají ještě daleko hlouběji. Přídolským se ve středověku natolik dařilo, že byla obec roku 1336 povýšená na městys. Ktomuto titulu se Přídolí vloni dokonce vrátilo.

Málokdo ví, že u obce kdysi stál i hrádek na Strážném vrchu. Ten ale zlikvidovali husitští bojovníci vkvětnu roku 1420. Stejně tak zničili celou obec. Ukončili tak nejzlatější éru Přídolí.

Přídolí nenabízí potencionálním turistům příliš památek či dochovaných zajímavostí. Zrak ale přitahuje alespoň žulový pranýř, který byl postaven už vroce 1592. Tehdy nahradil svého dřevěného předchůdce. Dominantou obce je také gotický kostel sv. Vavřince ze 14. století.

„Je pravda, že tu žádné výrazné atrakce nemáme. Pranýř je ale také nezanedbatelnou památkou. Máme však bohatou historii, křížila se tu například solná a zlatá stezka,“ řekl přídolský starosta Jiří Štěpánek.

Poklad nalezen u Přídolí

Zcela unikátní poklad nalezli v roce 2005 úplnou náhodou dva muži nedaleko Přídolí. Celkově 86 kovových žeber uložených v kamenné skříňce pochází zhruba z let 1500 před naším letopočtem.

Předměty v době bronzové fungovaly například jako platidlo. Nálezci na poklad narazili při hledání kamenů. Postarali se tak o jeden z nejdůležitějších nálezů v tuzemské historii. Nález pokladu tehdy náležitě ohlásili.

Obyvatelstvo roste

Vdnešní době vPřídolí žije necelých 700 obyvatel. Dá se ale počítat, že jejich počet poroste. Zájem o bydlení zde projevuje stále více lidí.

„Lidé se neustále ptají a volají. Mají o bydlení vPřídolí veliký zájem. Momentálně osidlují osady,“ řekl Štěpánek. Není proto divu, že se obec stále snaží ve svých osadách zlepšovat životní podmínky. Veliká změna tento rok čeká Práčovské.

„Povedlo se nám získat dotaci zhruba tři a půl milionu korun na výstavbu nového vodovodu, kanalizace a čistírny odpadních vod vPráčově. Dosavadní stav kanalizace a vodovodu je už velice špatný, proto je celková rekonstrukce nevyhnutelná.

Na podzim tam chceme dát i nové veřejné osvětlení,“ řekl Jiří Štěpánek se slovy, že právě do Práčova jsou vkládány naděje na slušný rozvoj. „Je to pěkná osada, která se bude rozvíjet. Jsou tam stavební parcely, o které je zájem.“

Sakrální stavby

Městys se systematicky stará o své historické památky. Život Přídolí opět vdechlo hned několika kapličkám a křížům. Hlavně kapličky jsou už takřka zrekonstruované.

„Už nám chybí opravit jen jedna kaplička. Obnovili jsme jich zhruba deset,“ vyčíslil starosta Štěpánek. Právě za péči o své památky Přídolí získalo ocenění v loňském ročníku soutěže Vesnice roku.

Peněžní odměnu 15 tisíc korun, kterou městys za toto umístění dostal, Přídolští věnovali obci Bordovice na Moravě, kterou poničili červnové povodně. K sumě přidali ještě 85 tisíc korun z vlastního rozpočtu.

K prestižnímu ocenění Vesnice roku obci nejspíš dopomohl i fakt, že zakoupila místní faru. S tou mají zastupitelé velké plány.

„Chtěli bychom, aby v ní investor vybudoval nějaký větší komplex. Buď rekreačního charakteru, nebo třeba i nějakou léčebnu. Využití se nabízí hned několik,“ řekl Jiří Štěpánek.

Mnoho projektů

Plánů mají Přídolští stále mnoho, na některé vize se snaží získat dotace, jako například na bezdrátový rozhlas, další hodlají zrealizovat přímo v tomto roce.

„Jako například parkoviště u bytovek. Nyní se nám zpracovává projekt. Do května bychom měli mít stavební povolení a v srpnu by mělo být vše hotové,“ řekl Štěpánek. „Čemu se ale chceme v budoucnu věnovat nejvíce, jsou komunikace.“

Atletika se pro Zbyňka Sýkoru stane rekreací

Velice úspěšným sportovcem se může pochlubit Přídolí. Zbyněk Sýkora se poměrně rychle vyšplhal mezi tuzemskou sportovní handicapovanou elitu. A to mu sport před tím, než se mu stal vážný úraz, takřka nic neříkal.

Nejlepších výsledků pětadvacetiletý Sýkora dosáhl v atletice, díky které se zúčastnil, jak mistrovství Evropy (2005 ve Finsku), tak i mistrovství světa (2006 v Holandsku). Tento rok si od ní chce ale odpočinout.

Dá se říct, že atletiku odsouváš na druhou kolej a hodláš se více věnovat basketbalu. Proč?
V atletice se hodně změnila pravidla. Poslučovalo se dohromady mnoho skupin. Tím to pro mě přestalo být atraktivní. Nelíbí se mi dnešní stav.

Ale skončit nechceš, ne?
Uvidím v této sezóně. Udělám si ji volnější, spíše se jí budu věnovat rekreačně.

Nebyla by škoda zahodit nastartovanou kariéru?
Drobet ano.

Máš ještě v atletice nějaký sen?
Dostat se na paraolympiádu, kde jsem zatím nebyl. Možná se tam dostanu v jiném sportu. Třeba se ale k atletice vrátím. Vždyť diskaři zrají až kolem 35 let. (smích)

Co na tvé rozhodnutí říkají přátelé?
Zatím se o tom moc neví, což se asi nyní změní, viď? (smích)

Hraješ ještě florbal?
Hraji, ale už ne za České Budějovice. Tým se nám kvůli nedostatku hráčů rozpadl. Hostuji tedy v Ostravě. V Českých Budějovicích ale stále trénuji.

Basket tedy bude teď tím hlavním?
Začínám se do něj stále více ponořovat. Letos v září mě čeká mistrovství Evropy v basketu, které bude v Brně.

Máš při tom všem vůbec ještě čas na soukromí?
Je to únavné. Vždycky přijedu domů a jsem jak mrtvola. Ale dokud mě to baví, budu to dělat. Až mě to bavit nebude, přijde čas na změnu.