Sotva se v Přídolí zabydlel kamerový systém, už je jeho přítomnost znát. Výtržníci si dávají větší pozor.
„Opravdu se nám osvědčuje. Drobný vandalismus ubyl, takže je vše na dobré cestě,“ řekl starosta obce Jiří Štěpánek. Podle něho mají kamery hlavně psychologický efekt. Už jen tabulka na značce obce, která hlásí, že je Přídolí monitorováno kamerovým systémem, nutí lidi k slušnému chování.
„Samozřejmě už to má vliv na psychiku potencionálního výtržníka,“ souhlasí například místní Zbyněk Sýkora.
Žaloba
Díky kamerám si však starosta Štěpánek vysloužil trestní oznámení. A to od místního občana. „Nyní je to odložené. Zažaloval mě za to, že jsem si dovolil do obce zavést kamerový systém. Upozorňuji – že já si to dovolil. Vůbec ho nezajímalo, že za tím rozhodnutím stojí zastupitelstvo,“ povzdychl si Štěpánek.
Hlavní důvod žaloby? „Šmírování. Myslí si, že ho sleduji. Mně je to ale upřímně úplně jedno. Můžu jen všechny ujistit, že opravdu na obecním úřadu nikoho nehlídáme,“ řekl starosta.
„Když se na to podíváme z druhé strany, tak se dá pochopit, že jestli má někdo u baráku kameru, tak se bojí, zda ho někdo nesleduje,“ míní přídolská Jana Sýkorová. Dodala však, že s jejich instalací sympatizuje. „Jestli někdo dělá neustále nepořádek, který se musí uklidit, jsou kamery jediné dobré. A věřím, že pomohou.“
Kamerový systém postupně zavádí hned několik obcí na Českokrumlovsku. Přídolí je však stále tou nejmenší, která oko kamer využívá. Aktuálně stejný systém zkoušejí také ve Velešíně, kde kamery nainstalovali koncem srpna.
„Zastupitelé rozhodli, že je monitoring nutný, protože se nám ve městě množí trestná činnost,“ uvedl velešínský starosta Josef Klíma.