Ačkoliv se ředitelé středních škol v republice děsí, že se jim nepodaří naplnit v novém školním roce první ročníky, na Střední odbornou školu strojní a elektrotechnickou Velešín dorazilo daleko více přihlášek než před rokem. Včera totiž vypršel termín pro odevzdání přihlášek na střední školy.

„Přišlo jich kolem 180, což je nárůst minimálně o 70 zájemců. Máme z toho velikou radost. Letos jsme se snažili hodně prezentovat, tak to nejspíš pomohlo. Samozřejmě je otázkou, kolik lidí k nám nakonec opravdu nastoupí,“ řekl včera ředitel školy Milan Timko.

A má pravdu. I když jsou ředitelé škol v regionu s množstvím došlých přihlášek poměrně spokojení, po zkušenostech z minulých let vědí, že z toho stejně příliš nevydedukují. „Nemá cenu se pouštět do úvah, jak to dopadne. V této fázi jsou to pro nás jen čísla, protože student si mohl podat přihlášky na tři školy. Když je na všechny tři přijat, může si pak samozřejmě vybírat,“ upozornila ředitelka Gymnázia, Střední odborné školy ekonomické a Středního odborného učiliště Kaplice Marta Caisová.

V Kaplici opět propadl obor operátor skladování. Na ten se prozatím přihlásili jen dva zájemci. Nezabodoval ani strojní mechanik (šest přihlášek). „Tyto obory nejspíš neotevřeme. Navrhneme zájemcům o ně jiný obor. Pouhé tři přihlášky bohužel přišly také do primy na gymnázium,“ řekla Caisová. „Jinak je to ale naprosto v pořádku, pokud by k nám tedy nastoupili všichni ti, co se přihlásili.“

Spokojení jsou také na českokrumlovském gymnáziu. Na čtyřletém gymnázium by rádo studovalo 38 uchazečů, na osmiletém 34, na šestiletém 19. „Šestileté je trošku zklamáním. Jsou to ale výborní žáci, tak to riskneme a třídu otevřeme. Samozřejmě existuje hrozba, že si mohli podat víc přihlášek, ale u těchto mladých studentů mám zkušenost, že se hlásí tam, kam opravdu chtějí,“ konstatovala ředitelka Gymnázia Český Krumlov Jana Cipínová. Škola také počítá s druhým kolem přijímacího řízení, takže je možné, že se ještě pár zájemců najde.

Na Střední odborné škole zdravotnické a Středním odborném učilišti Český Krumlov je největší zájem o studijní obor sociální péče. „Momentálně to vypadá tak, že bychom otevřeli všechny obory, i když samozřejmě nevíme, jaký bude skutečný stav. V každém případě, hlavně na učebních oborech, máme ještě volná místa,“ sdělila ředitelka školy Martina Kokořová.

Ještě včera své přihlášky do škol nosili poslední opozdilci. I dnes mohou nějaké dorazit poštou. Ředitel školy musí brát ohled na datum, kdy byl dopis odeslán.